A A A

Monitory Full HD IPS

PC Format 10/2016
Monitory w technologii IPS już od dawna nie są produktami dla profesjonalistów  technologia zdominowała nawet najtańszy sprzęt. Sprawdziliśmy jakość dziesięciu takich zwykłych, tanich, a zarazem dobrych monitorów z ekranami Full HD. Artur Wyrzykowski

Podsumowanie testu

W teście wzięło udział dziewięć monitorów z matrycami IPS w cenach zaczynających się już poniżej 500 zł. Wszystkie to oczywiście monitory Full HD, o standardowych proporcjach ekranu 16:9 i przekątnych wynoszących 21–24 cale.

Obraz

Jedną z podstawowych różnic między testowanymi monitorami jest przekątna ekranu, dlatego większe monitory otrzymały wyższe oceny za jakość obrazu, choć nie jest to przewaga duża.

Wspólną cechą monitorów IPS jest porównywalna, bardzo dobra jakość obrazu. Błąd odwzorowania barw wynosi nie więcej niż 4,8 punktu, a w najlepszych przypadkach tylko 2,4 punktu. Mimo że różnica jest dwukrotna, tak naprawdę na wszystkich monitorach kolory robią świetne wrażenie. Gołym okiem nie da się zobaczyć, który monitor zapewnia lepsze odwzorowanie barw.

Zmierzony kontrast wynosi ok. 600:1, a realny czas reakcji matrycy – ok. 20–30 ms. Jasność podświetlenia to przynajmniej 230 nitów, co i tak jest wartością zbyt dużą do komfortowej pracy.

Podświetlenie

Przy tak wyrównanej jakości matryc o jakości obrazu decydują inne parametry. Często widocznym defektem jest nierówne podświetlenie, objawiające się wyciekami światła spod krawędzi ekranu. Na szczęście w testowanych urządzeniach prawie go nie widać – mieliśmy najwyżej niewielkie zastrzeżenia do kilku monitorów.

Niektóre modele, szczególnie LG, iiyama i Dell, mają zbyt wysoką temperaturę barwową, dla bieli wynoszącą niemal 7000 K (zamiast 6500 K). W zastosowaniach amatorskich nie jest to dużym problemem, bo oko szybko przyzwyczaja się do innej, nieprawidłowej temperatury bieli. W pozostałych monitorach temperatura barwowa również nie jest idealna – najbardziej do pożądanej wartości 6500 K zbliżyły się wszystkie trzy monitory AOC.

Wyposażenie i możliwości

Tanie monitory mają zwykle ograniczone wyposażenie, w skład którego wchodzą wbudowane głośniczki, choć Philips 227E6 nie ma nawet tego dodatku. Żadnego monitora nie wyposażono w ergonomiczną podstawę z regulacją wysokości, cztery modele mają otwory do montażu ekranu na ścianie. Brakuje koncentratorów USB, kamerek internetowych czy czytników kart pamięci.

Z telewizorem

Na tym tle wyróżnia się LG 22MT58, który został wyposażony w tuner telewizji naziemnej oraz kablowej (DVB-T i DVB-C), zestaw analogowych złączy wideo (kompozytowe, komponentowe, SCART), a także wygodnego pilota. Ma też dwa wejścia HDMI. Pełni więc funkcję małego telewizora – ma zresztą wygodne menu ekranowe i liczne funkcje „telewizyjne”. Stąd najwyższa ocena ogólna w teście.

LG 22MT58 kosztuje tyle, ile konkurencja. Jego wadą jest niewielka przekątna ekranu 21,5” – „zwykły” monitor w tej cenie może mieć przekątną 23–24”.

Inne matryce

Oprócz IPS w sprzedaży znajdują się ekrany innych typów. Bardzo podobne są matryce PLS, tyle że produkuje je nie LG, a Samsung. Wciąż często stosowane są matryce TN, których zaletą jest przede wszystkim cena, ale mają też plus w postaci dużej szybkości, dzięki czemu sprawdzają się w monitorach dla graczy, szczególnie 120 lub 144 Hz. Rozczarowują za to niskim kontrastem (słabą czernią) oraz słabymi kątami widzenia. Inny popularny typ matryc to VA, obecnie wykorzystywany głównie przez Samsunga. Technologia ma zalety IPS, a przy tym znacznie wyższy kontrast (1000:1 i więcej), ale kosztem dłuższego czasu reakcji matrycy – stąd niewielka liczba monitorów VA dla graczy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto