A A A

Montaż peceta

PC Format 4/2008
Po wybraniu komponentów do komputera czas przystąpić do montażu. Nie zawsze odbywa się on w taki sam sposób, bo w tanim pececie biurowym nikt raczej nie instaluje np. karty graficznej, tunera telewizyjnego czy macierzy dyskowej. Jednak pewne elementy zawsze są takie same: procesor, pamięć RAM, płyta główna, dysk twardy, napęd optyczny i obudowa to standardowe elementy każdego komputera. Dlatego też skupiamy się na instalacji tych najważniejszych części. Jedynym potrzebnym do tego narzędziem jest śrubokręt krzyżakowy.

Umieszczanie komponentów na płycie głównej

Przed montażem wszystkich elementów, a szczególnie płyty głównej w obudowie, warto zainstalować na tej płycie dwa podstawowe komponenty – procesor oraz moduły pamięci RAM.

Instalacja procesora Intela

Ponieważ Intel od lat wykorzystuje gniazdo procesora LGA775, sposób instalacji tych układów oraz zestawów chłodzących od dawna się nie zmienił. Trzeba wykonać kilka kroków.


Połóż płytę główną na miękkim materiale, najlepiej na dużej gąbce lub piance. Odszukaj na płycie głównej podstawkę procesora i odciągnij w lewo blokującą ją dźwignię.


W drugim kierunku odciągnij metalową ramkę gniazda procesora. Możesz, ale nie musisz zdejmować plastikowej osłony gniazda, chroniącej przed uszkodzeniem delikatnych styków.


Wyjmij z opakowania procesor i włóż go delikatnie do gniazda, zwracając uwagę, by dwie wypustki gniazda pokryły się z wcięciami na krawędziach procesora.


Zamknij metalową ramkę, a następnie dźwignię podstawki. Jeśli wcześniej pozostawiłeś w ramce plastikową osłonę gniazda, przy zamykaniu ramki sama z niej spadnie. Procesor jest już zainstalowany.


Wyjmij z opakowania zestaw chłodzący i połóż go na procesorze w taki sposób, by cztery kołki (zatrzaski) zestawu trafiły w odpowiednie otwory płyty głównej. Sprawdź, czy wszystkie zatrzaski mają strzałkę zwróconą w taki sposób, jak na zdjęciu (przy radiatorze powinien być tył, a nie grot strzałki).


Wciśnij dwa przeciwległe zatrzaski w otwory. Ciche pstryknięcie będzie oznaczało zablokowanie zatrzasku. Na wszelki wypadek sprawdź, czy kołki mocujące przeszły na drugą stronę płyty głównej i czy dobrze się trzymają w otworach. Następnie w podobny sposób wciśnij dwa pozostałe zatrzaski.


Do 4-stykowego złącza o nazwie CPU_FAN (lub podobnej) podłącz kabelki wentylatora. Na tym etapie montaż procesora można uznać za zakończony.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Japończycy planują Społeczeństwo 5.0
15 października 2019
Od 4 lat Japończycy pracują nad tym, by znacząco usprawnić funkcjonowanie społeczeństwa za pomocą technologii. Jutro w Tokio rozpoczyna...


Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto