A A A

Montaż za darmo

PC Format 9/2008
Panuje przekonanie, że montaż wideo to zadanie, które na pececie da się zrealizować tylko pod kontrolą Windows. To nieprawda. Obróbką wideo z powodzeniem można się zająć na komputerze działającym pod Linuksem.

W artykule zakładamy, że masz zainstalowany system Linux Ubuntu 8.04 Hardy Heron, a twój komputer jest podłączony do internetu. W głównej części artykułu przedstawiamy program Kino, jednak nie jest to jedyne narzędzie do manipulacji obrazem, jakie możesz uruchomić pod kontrolą Linuksa. W ramce obok prezentujemy kilka programów, ale liczba aplikacji do manipulowania plikami wideo, filmami DVD, VCD, kamerami itp. pod Linuksem jest dużo większa. Zajrzyj do portalu Softpedia poświęconego oprogramowaniu do Linuksa, a szczególnie do kategorii Multimedia i Video (http://linux.softpedia.com/get/Multimedia/Video/, a znajdziesz ponad pół tysiąca aplikacji do manipulacji wideoklipami. Większość jest dostępna za darmo na licencji GPL!

Dodatkowe programy nie tylko do wideo

 • LiVES
  Program pozwala niemal dowolnie edytować wideoklipy, dodawać efekty, miksować i odtwarzać z różnymi filtrami. Korzysta ze standardowych narzędzi (Mplayer, ImageMagick oraz GTK+), które powinny być zainstalowane w systemie (jeżeli nie są, możesz je doinstalować – odpowiednie pakiety są dostarczane z dystrybucją Ubuntu). Mimo sporych możliwości narzędzie to jest jednak dość skomplikowane w obsłudze, ze względu na mało intuicyjny interfejs.
 • EKD (Enkodeur-Mixeur)
  Aplikacja do konwersji wideo oraz tworzenia animacji ze statycznych obrazów i zdjęć. Nie jest dostępna w standardowych zbiorach aplikacji do Ubuntu, ale możesz go pobrać np. ze strony http://linux.softpedia.com/get/Multimedia/Video/ w serwisie Softpedia.
 • DeVeDe
  Program do samodzielnego tworzenia płyt DVD z filmami. Dzięki temu, że korzysta z Mplayera, potrafi rozpoznawać i konwertować do postaci filmu DVD wiele formatów plików wideo. Znajduje się w standardowych repozytoriach Ubuntu (możesz go zainstalować za pomocą dostępnego w systemie modułu Dodaj/Usuń aplikacje).

Instalacja i pierwsze kroki z programem Kino

Program Kino, przeznaczony do nieliniowej obróbki cyfrowego wideo, znajduje się w standardowych repozytoriach Ubuntu. Dzięki temu jego instalacja jest bardzo uproszczona. Także korzystanie z programu nie powinno stwarzać najmniejszych problemów – przy naszej pomocy oczywiście.

Instalacja programu Kino


Uruchom system Linux Ubuntu. Zaloguj się. Następnie z menu Aplikacje wybierz pozycję Dodaj/Usuń....


W oknie Dodaj/Usuń aplikacje, w polu Szukaj wpisz kino i wciśnij [Enter] lub kliknij ikonę widoczną po prawej stronie pola wyszukiwania. Ewentualnie poczekaj chwilę – system automatycznie rozpocznie wyszukiwanie.


System odnajdzie aplikację Kino Edit DV video w repozytoriach Ubuntu. Zaznacz pole wyboru Kino widoczne po lewej stronie nazwy programu i kliknij Zastosuj zmiany.


Pojawi się okienko dialogowe z wyświetloną listą dodawanych elementów (tu: aplikacją Kino Edit DV video) oraz pytaniem, czy zastosować zmiany. Kliknij Zastosuj. Jeżeli pojawi się okno z żądaniem wpisania hasła, wpisz je. Pamiętaj, że komputer musi być połączony z internetem podczas instalacji.


Po pobraniu pakietów programu Kino z internetu i umieszczeniu ich w odpowiedniej lokalizacji na dysku pojawi się okno dialogowe informujące o poprawnym zainstalowaniu programu. Możesz od razu uruchomić program Kino, klikając dwukrotnie widoczną w oknie jego nazwę. Bez względu na to, czy uruchomisz program teraz, czy zrobisz to później, możesz już zamknąć moduł instalacyjny. Kliknij przycisk Zamknij.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto