A A A

Muzyczne sentymenty

PC Format 10/2007
Nowe urządzenia audio są już najczęściej pozbawione magnetofonu kasetowego. Co zatem zrobić ze starymi nagraniami utrwalonymi na kasetach? To proste. Póki jeszcze masz działający sprzęt do ich odtworzenia, skopiuj ich zawartość na dysk twardy komputera i zapisz w wybranym, cyfrowym formacie audio.

Kasety magnetofonowe nie są nośnikami trwałymi z powodu wykorzystywanej w nich magnetycznej technologii zapisu informacji. Z biegiem czasu zapis ulega rozmagnesowaniu, czego wynikiem jest znaczny spadek jakości nagrania. Sposób przechowywania taśm, choć oczywiście ma znaczenie, nie zmienia jednak własności magnetycznych. Z czasem zapis na kasecie magnetofonowej i tak ulegnie zamazaniu.

Nie musisz się jednak martwić o kolekcję nagrań z dawnych lat zapisaną na kasetach magnetofonowych. Wystarczy dowolny magnetofon wyposażony w gniazdo wyjścia audio, komputer oraz odpowiednie, darmowe oprogramowanie, które zamieszczamy na dołączonym do numeru krążku, by uratować stare przeboje przed zniszczeniem. Zresztą możliwości komputera wspartego odpowiednim oprogramowaniem nie ograniczają się do zachowania starych nagrań w innym, trwalszym cyfrowym formacie. Dzięki specjalnym funkcjom oraz filtrom można próbować usunąć ze starych utworów szumy czy trzaski i odrestaurować nagrania.

Podłączanie sprzętu i ustawianie miksera

Nagrywanie dźwięku z kaset magnetofonowych na dysk twardy komputera musisz zacząć od podłączenia sprzętu (magnetofonu) do peceta oraz odpowiedniego skonfigurowania systemu dźwiękowego w systemie Windows XP.

Podłączenie magnetofonu do komputera


Wiele zależy od modelu magnetofonu (bądź miniwieży wyposażonej w moduł magnetofonu), jakim dysponujesz. Pamiętaj, by do przegrania dźwięku z kaset na dysk komputera użyć magnetofonu stereofonicznego. Zastrzeżenie to brzmi dziwnie, ale może się zdarzyć, że gdzieś jeszcze znajdziesz monofoniczne urządzenie. Niestety, do opisywanych tu celów nie jest ono przydatne.


Uważnie obejrzyj swój sprzęt stereofoniczny. Szukaj gniazd wyjścia audio. Są najczęściej opisane jako Audio Out, Line Out czy Auxiliary Out (lub AUX Out). W zależności od modelu będziesz miał do dyspozycji złącza typu minijack lub parę złączy typu cinch (po jednym na każdy kanał).


Jeżeli magnetofon jest wyposażony w wyjście audio w formie złącza typu minijack, w celu podłączenia magnetofonu do komputera będziesz potrzebował przewodu z końcówkami minijack-stereo. Gniazda karty dźwiękowej w komputerze (praktycznie każdej, z wyjątkiem wyspecjalizowanych peryferiów audio) mają również postać złączy typu minijack. Wyjście audio z magnetofonu łączysz z oznaczonym najczęściej na niebiesko wejściem audio w komputerze. Gniazdo to jest najczęściej opisane jako Line In, Audio In lub oznaczone odpowiednim symbolem.


Jeśli magnetofon jest wyposażony w wyjście audio w formie dwóch złączy typu cinch, oprócz wspomnianego w kroku 3 kabla musisz mieć przejściówkę z dwóch gniazd cinch na jedno minijack-stereo.


Co zrobić, gdy magnetofon nie ma wyjść audio? Możesz się posłużyć gniazdem słuchawkowym. Ma ono najczęściej postać minijacka-stereo. Gdy już podłączysz sprzęt, czas na odpowiednią konfigurację systemu operacyjnego.


Tagi: sprzęt muzyka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto