A A A

Muzyka bez ryzyka

PC Format 9/2007
Pobieranie muzyki z internetu nie musi się wiązać z korzystaniem z nielegalnych sieci wymiany plików czy piractwem komputerowym. W internecie istnieje wiele miejsc, gdzie muzyka jest nadawana w postaci strumieni danych audio, niejako na żywo, oczywiście zupełnie legalnie. Takie strumienie możesz nagrać na dysk.

Nagrywanie muzyki z teledysku odtwarzanego na WWW

Skoro konfigurację masz już za sobą, czas na przyjemniejszą, i jak się przekonasz, prostszą część pracy. Rejestrację muzyki odtwarzanej z internetu przedstawimy na przykładzie witryny z teledyskami w polskim portalu onet.pl. Jednak poniższe porady mają zastosowanie do dowolnej witryny, która udostępnia nagrania nadawane strumieniowo.

Rejestracja piosenki


Uruchom program Audacity – zakładamy, że jest już skonfigurowany do nagrywania dźwięku. Następnie uruchom przeglądarkę WWW i wpisz adres witryny nadającej muzykę. W naszym przykładzie wybraliśmy stronę http://teledyski.onet.pl, ale pamiętaj, że może to być dowolna strona nadająca muzykę online.


Przełącz się na okno Audacity i kliknij przycisk nagrywania dźwięku na konsolecie sterowniczej programu. Program rozpocznie rejestrację dźwięku.


Na stronie z muzyką kliknij wybrany utwór, np. On The Platform. Rozpocznie się jego odtwarzanie. Poczekaj, aż piosenka się skończy.


Przełącz na pierwszy plan okno programu Audacity i na konsolecie sterowniczej kliknij przycisk Stop.Nagranie jest zarejestrowane.

Szybka edycja


Ponieważ nagrywanie w programie Audacity włączyłeś nieco wcześniej niż odtwarzanie piosenki ze strony WWW, trzeba wyciąć zbędny fragment ciszy na początku nagrania. Suwakiem znajdującym się w dolnej części okna przewiń widok ścieżki do początku.


Jeżeli w widoku ścieżki nie widać początku utworu (są tylko płaskie linie oznaczające nagranie ciszy), kliknij ikonę lupki z minusem. Klikaj ją tak długo, aż po prawej stronie widoku ścieżki pojawi się początek nagrania.


Za pomocą myszki zaznacz obszar ciszy, a następnie wciśnij na klawiaturze [Delete]. Zbędny fragment zostanie usunięty.


Jeżeli uznasz, że i na końcu nagrania jest zbyt długi fragment ciszy, możesz go usunąć w analogiczny sposób. Jeżeli chcesz wysłuchać nagrania po edycji, wybierz z konsolety przycisk Play.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Aktywny Kabel Optyczny HDMI
23 kwietnia 2019
Active Optical Cable (AOC) to technologia okablowania wykorzystująca światłowód do przedłużenia sygnału HDMI. Korzyścią takiego...

Inno3D GTX 1650 TWIN X2 OC oraz COMPACT
23 kwietnia 2019
Inno3D przedstawia nowego członka rodziny GTX, bazującej na architekturze Turing. Dziś na rynku debiutuje karta GTX 1650 w dwóch wersjach –...

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 3/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto