A A A

Myszką po mapie

PC Format 10/2008
Chciałbyś pochwalić się znajomym, gdzie spędziłeś urlop? Masz sporo ciekawych fotografii? Spróbuj z nami! Pokazujemy, jak w oryginalny i niezwykle ciekawy sposób zaprezentować zdjęcia z własnej podróży.

Znakowanie zdjęć danymi geograficznymi

Aparat cyfrowy nie jest w stanie zapisać współrzędnych geograficznych (musiałby być wyposażony w moduł GPS), a to rozwiązanie w fotografii amatorskiej, czy nawet półprofesjonalnej, niespotykane. Do oznakowania zdjęć współrzędnymi geograficznymi nie wystarczy też serwis internetowy z mapą. Na nim umieścisz dopiero efekt finalny – oznakowane zdjęcie. Zanim jednak dojdziesz do tego etapu, musisz zacząć od instalacji dwóch programów: Google Picasa oraz Google Earth – oba narzędzia znajdziesz na płycie dołączonej do aktualnego wydania. Sam proces instalacji jest standardowy, po prostu akceptuj kolejne etapy, nie musisz zmieniać żadnych domyślnych ustawień.

Tradycyjnie swoje zdjęcia z urlopu czy większej wyprawy możesz zaprezentować znajomym w znany sposób – zamieścić je w serwisie typu Flickr czy wysłać e-mailem. Większość internautów pewnie zerknie i pochwali widoki, ale i tak nie skojarzy, gdzie tak naprawdę się wybrałeś. Jak zainteresować widownię na dłużej? Wykorzystaj usługę Google. Metoda, którą zaprezentujemy, przypomina trochę znakowanie przez podróżników map za pomocą chorągiewek. Z tą różnicą, że w tym przypadku zamiast chorągiewek użyjesz wykonanych samodzielnie zdjęć. A drukowane mapy zastąpisz internetowymi atlasami, w wyniku czego każde zdjęcie zostanie osadzone na mapie dokładnie w tym miejscu, w którym zostało wykonane.

Co chcemy osiągnąć

Na początek zobacz, jak atrakcyjnie wygląda efekt końcowy tego, co zamierzasz zrobić. Uruchom przeglądarkę internetową i wejdź na stronę serwisu http://maps.google.pl. Pojawi się mapa Polski wraz z krajami sąsiednimi. Korzystając z menu widocznego po prawej stronie mapy, naprowadź kursor myszy na przycisk Więcej....
Rozwinie się niewielkie menu. Zaznacz w nim pole wyboru Zdjęcia. Klasyczna mapa zostanie pokryta mnóstwem miniatur fotografii umieszczonych w internecie przez osoby, które w danych miejscach wykonały zdjęcie. Celem naszego artykułu jest pokazanie prostego sposobu samodzielnego umieszczania własnych zdjęć w ten sposób, a także prezentowanie zdjęć w formie „wirtualnej podróży” po mapie.

Geotagowanie fotografii cyfrowych

Ponieważ skupimy się tutaj na znakowaniu zdjęć, zakładamy, że fotografie przegrałeś już wcześniej z aparatu cyfrowego na dysk oraz że zostały one zaimportowane do kolekcji w programie Picasa. Import wszystkich zdjęć z całego komputera odbywa się automatycznie bezpośrednio po zakończeniu instalacji programu Picasa, więc jeżeli nie zmieniałeś domyślnych ustawień, zdjęcia z pewnością będą zaimportowane.


Uruchom program Picasa i z wczytanej kolekcji zdjęć wybierz to, które chcesz oznaczyć odpowiednimi współrzędnymi geograficznymi. Z menu głównego programu Picasa wybierz Narzędzia oraz kolejno pozycje: Tagi geograficzne i Tag geograficzny z Google Earth.


Swoim działaniem uruchomisz program Google Earth (jeżeli program był wcześniej uruchomiony, jego okno pojawi się na pierwszym planie). W wyświetlonym oknie Google Earth zobaczysz celownik, którym musisz wskazać miejsce wykonania zdjęcia. (Uwaga! Wskazuj miejsce, z którego wykonałeś zdjęcie, a nie fotografowany obiekt!). O tym, że znajdujesz się w trybie geotagowania, informuje cię wyświetlane nad interfejsem Goo­gle Earth okienko dialogowe programu Picasa, w którym pojawi się miniatura wybranego do geotagowania zdjęcia.


Po odnalezieniu na mapie miejsca, w którym zostało wykonane zdjęcie, kliknij w oknie dialogowym programu Google Picasa przycisk Tagi geograficzne. Spowoduje to wyświetlenie miniatury zdjęcia bezpośrednio na mapie, we wskazanym przez celownik miejscu. Kliknij przycisk Gotowe, w którym pojawi się miniatura wybranego do geotagowania zdjęcia.


Gdy okno dialogowe programu Picasa zniknie, kliknij miniaturę widoczną na mapie. Pojawi się okienko podglądu zdjęcia. W oknie tym zobaczysz datę wykonania fotografii. Okno podglądu zamkniesz, klikając krzyżyk.


Naprowadź kursor myszki na miniaturę zdjęcia. Zobaczysz nazwę fotografii. Jeżeli nie wprowadzałeś żadnych zmian po wczytaniu zdjęcia z aparatu, nazwa będzie nic niemówiącą nazwą pliku zdjęcia nadaną automatycznie przez aparat. Warto to zmienić.


Kliknij prawym przyciskiem myszki miniaturę fotografii na mapie i z menu kontekstowego wybierz Zmień nazwę. W panelu Miejsca widocznym w oknie Google Earth, w miejscu, gdzie dotychczas była wyświetlana nazwa pliku, pojawi się kursor myszki – wpisz własną nazwę fotografii, np. Fontanna w Parku Saskim. Od tej pory, gdy naprowadzisz kursor myszy na miniaturę, zobaczysz wpisaną przez siebie nazwę.W analogiczny sposób możesz geotagować kilka zdjęć jednocześnie. Wystarczy, że w programie Picasa wybierzesz nie jedną, lecz kilka fotografii (zaznaczasz je, przytrzymując klawisz [Ctrl]). Następnie – o ile każde ze zdjęć jest wykonane w innym miejscu – postępuj identycznie jak w poprzednim przypadku. Natomiast gdy chcesz oznaczyć kilka zdjęć zrobionych w jednym miejscu, wtedy – po wskazaniu odpowiedniej lokalizacji – kliknij przycisk Oznacz geotagiem wszystko. Zdjęcia z wprowadzonymi tagami geograficznymi są oznaczane w bibliotece Picasa symbolem kompasu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa seria obudów Cooler Master
21 marca 2019
Nowa seria obudów komputerowych firmy Cooler Master rozpoczyna swoje rynkowe istnienie od dwóch modeli: NR400 i NR600. Obydwa odziedziczyły...


Xiaomi Redmi 7 zaprezentowany
20 marca 2019
Chiński producent oficjalnie pokazał nowe urządzenie ze średniej półki cenowej. Co ma do zaoferowania Xiaomi Redmi 7?

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format Extra 2/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto