A A A

Myszką po mapie

PC Format 10/2008
Chciałbyś pochwalić się znajomym, gdzie spędziłeś urlop? Masz sporo ciekawych fotografii? Spróbuj z nami! Pokazujemy, jak w oryginalny i niezwykle ciekawy sposób zaprezentować zdjęcia z własnej podróży.

Znakowanie zdjęć danymi geograficznymi

Aparat cyfrowy nie jest w stanie zapisać współrzędnych geograficznych (musiałby być wyposażony w moduł GPS), a to rozwiązanie w fotografii amatorskiej, czy nawet półprofesjonalnej, niespotykane. Do oznakowania zdjęć współrzędnymi geograficznymi nie wystarczy też serwis internetowy z mapą. Na nim umieścisz dopiero efekt finalny – oznakowane zdjęcie. Zanim jednak dojdziesz do tego etapu, musisz zacząć od instalacji dwóch programów: Google Picasa oraz Google Earth – oba narzędzia znajdziesz na płycie dołączonej do aktualnego wydania. Sam proces instalacji jest standardowy, po prostu akceptuj kolejne etapy, nie musisz zmieniać żadnych domyślnych ustawień.

Tradycyjnie swoje zdjęcia z urlopu czy większej wyprawy możesz zaprezentować znajomym w znany sposób – zamieścić je w serwisie typu Flickr czy wysłać e-mailem. Większość internautów pewnie zerknie i pochwali widoki, ale i tak nie skojarzy, gdzie tak naprawdę się wybrałeś. Jak zainteresować widownię na dłużej? Wykorzystaj usługę Google. Metoda, którą zaprezentujemy, przypomina trochę znakowanie przez podróżników map za pomocą chorągiewek. Z tą różnicą, że w tym przypadku zamiast chorągiewek użyjesz wykonanych samodzielnie zdjęć. A drukowane mapy zastąpisz internetowymi atlasami, w wyniku czego każde zdjęcie zostanie osadzone na mapie dokładnie w tym miejscu, w którym zostało wykonane.

Co chcemy osiągnąć

Na początek zobacz, jak atrakcyjnie wygląda efekt końcowy tego, co zamierzasz zrobić. Uruchom przeglądarkę internetową i wejdź na stronę serwisu http://maps.google.pl. Pojawi się mapa Polski wraz z krajami sąsiednimi. Korzystając z menu widocznego po prawej stronie mapy, naprowadź kursor myszy na przycisk Więcej....
Rozwinie się niewielkie menu. Zaznacz w nim pole wyboru Zdjęcia. Klasyczna mapa zostanie pokryta mnóstwem miniatur fotografii umieszczonych w internecie przez osoby, które w danych miejscach wykonały zdjęcie. Celem naszego artykułu jest pokazanie prostego sposobu samodzielnego umieszczania własnych zdjęć w ten sposób, a także prezentowanie zdjęć w formie „wirtualnej podróży” po mapie.

Geotagowanie fotografii cyfrowych

Ponieważ skupimy się tutaj na znakowaniu zdjęć, zakładamy, że fotografie przegrałeś już wcześniej z aparatu cyfrowego na dysk oraz że zostały one zaimportowane do kolekcji w programie Picasa. Import wszystkich zdjęć z całego komputera odbywa się automatycznie bezpośrednio po zakończeniu instalacji programu Picasa, więc jeżeli nie zmieniałeś domyślnych ustawień, zdjęcia z pewnością będą zaimportowane.


Uruchom program Picasa i z wczytanej kolekcji zdjęć wybierz to, które chcesz oznaczyć odpowiednimi współrzędnymi geograficznymi. Z menu głównego programu Picasa wybierz Narzędzia oraz kolejno pozycje: Tagi geograficzne i Tag geograficzny z Google Earth.


Swoim działaniem uruchomisz program Google Earth (jeżeli program był wcześniej uruchomiony, jego okno pojawi się na pierwszym planie). W wyświetlonym oknie Google Earth zobaczysz celownik, którym musisz wskazać miejsce wykonania zdjęcia. (Uwaga! Wskazuj miejsce, z którego wykonałeś zdjęcie, a nie fotografowany obiekt!). O tym, że znajdujesz się w trybie geotagowania, informuje cię wyświetlane nad interfejsem Goo­gle Earth okienko dialogowe programu Picasa, w którym pojawi się miniatura wybranego do geotagowania zdjęcia.


Po odnalezieniu na mapie miejsca, w którym zostało wykonane zdjęcie, kliknij w oknie dialogowym programu Google Picasa przycisk Tagi geograficzne. Spowoduje to wyświetlenie miniatury zdjęcia bezpośrednio na mapie, we wskazanym przez celownik miejscu. Kliknij przycisk Gotowe, w którym pojawi się miniatura wybranego do geotagowania zdjęcia.


Gdy okno dialogowe programu Picasa zniknie, kliknij miniaturę widoczną na mapie. Pojawi się okienko podglądu zdjęcia. W oknie tym zobaczysz datę wykonania fotografii. Okno podglądu zamkniesz, klikając krzyżyk.


Naprowadź kursor myszki na miniaturę zdjęcia. Zobaczysz nazwę fotografii. Jeżeli nie wprowadzałeś żadnych zmian po wczytaniu zdjęcia z aparatu, nazwa będzie nic niemówiącą nazwą pliku zdjęcia nadaną automatycznie przez aparat. Warto to zmienić.


Kliknij prawym przyciskiem myszki miniaturę fotografii na mapie i z menu kontekstowego wybierz Zmień nazwę. W panelu Miejsca widocznym w oknie Google Earth, w miejscu, gdzie dotychczas była wyświetlana nazwa pliku, pojawi się kursor myszki – wpisz własną nazwę fotografii, np. Fontanna w Parku Saskim. Od tej pory, gdy naprowadzisz kursor myszy na miniaturę, zobaczysz wpisaną przez siebie nazwę.



W analogiczny sposób możesz geotagować kilka zdjęć jednocześnie. Wystarczy, że w programie Picasa wybierzesz nie jedną, lecz kilka fotografii (zaznaczasz je, przytrzymując klawisz [Ctrl]). Następnie – o ile każde ze zdjęć jest wykonane w innym miejscu – postępuj identycznie jak w poprzednim przypadku. Natomiast gdy chcesz oznaczyć kilka zdjęć zrobionych w jednym miejscu, wtedy – po wskazaniu odpowiedniej lokalizacji – kliknij przycisk Oznacz geotagiem wszystko. Zdjęcia z wprowadzonymi tagami geograficznymi są oznaczane w bibliotece Picasa symbolem kompasu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto