A A A

Na każdą płytę

PC Format 7/2009
Na rynku jest coraz więcej rodzajów płyt i formatów audio-wideo. Jaki odtwarzacz wybrać, aby wyświetlać większość filmów, cieszyć się dobrą jakością obrazu i dźwięku? Radzimy, na co zwrócić uwagę oraz jak dokonać wyboru urządzenia, które będzie służyło przez lata.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odtwarzacza DVD

 • Odtwarzane formaty
  Kupując odtwarzacz, należy koniecznie sprawdzić, jakie formaty obsługuje dane urządzenie. To istotne, gdy chcesz mieć możliwość oglądania filmów w DivX, słuchania utorów MP3 czy wyświetlania zdjęć JPG.
 • Obsługiwane napisy
  Podczas wyboru urządzenia zwróć uwagę na obsługę napisów. Jeżeli korzystasz z DivX ze ścieżką tekstową, dobrze jest, jeśli odtwarzacz obsługuje ich jak najwięcej. Istotne jest także poprawne wyświetlanie polskich znaków diakrytycznych.
 • Złącza (wyjścia)
  Zakupiony odtwarzacz będziesz musiał podłączyć do telewizora, a także (jeżeli posiadasz) do kina domowego. Ważne jest dopasowanie wyjść zaimplementowanych w urządzeniach, które mają współpracować. Pamiętaj o przekazaniu obrazu na ekran (np. HDMI dla nowszego odtwarzacza i TV czy SCART dla starszych urządzeń) oraz dźwięku do amplitunera (optyczne, koaksjalne).
 • Dodatki
  Warto mieć w odtwarzaczu port USB, który pozwoli na bezpośrednie odtwarzanie danych z pamięci przenośnych.

Obecnie możesz wybierać między odtwarzaczami DVD, DivX czy blu-ray. Funkcje odtwarzacza może pełnić także konsola (np. PlayStation 3) lub komputer przenośny z odpowiednim wyjściem. Nowe urządzenie trzeba dopasować przede wszystkim do telewizora. Przed wyborem sposobu dostarczenia sygnału należy zwrócić uwagę na złącza, które ma odbiornik telewizyjny, oraz na maksymalną rozdzielczość, w jakiej wyświetla obraz. Ten ostatni parametr jest istotny, gdy bierzesz pod uwagę zakup odtwarzacza blu-ray czy komputera z wyjściem HDMI.

Powinieneś sobie także odpowiedzieć na pytanie, czy telewizor, z którego obecnie korzystasz, zmienisz w przyszłości na lepszy (z technologią HD). Jeśli masz taki zamiar, zdecydowanie radzimy dobór odtwarzacza, który tę technologię potrafi wykorzystać. Bo co z tego, że ekran będzie mógł pokazać szczegółowy i piękny obraz, skoro nie będzie jak go dostarczyć.

Co wybrać?

Jeżeli masz telewizor starszego typu, który nie wyświetla obrazu w rozdzielczości 1080p (o rozdzielczości 1920x1080), 720p (1280x720), czy chociażby 1024, i nie zamierzasz go wymieniać, to zakup odtwarzacza blu-ray możesz na razie odłożyć. Skup się raczej na możliwości obsługi dużej liczby formatów wideo (DivX, XviD, MP3, JPEG) czy poprawnego wyświetlania napisów (polska czcionka oraz różne formaty). Zapewnia to wygodne odtwarzanie wielu płyt (nie tylko kupionych w sklepie). Jeżeli chodzi o złącze, to w zupełności wystarczy eurozłącze (SCART) lub komponentowe. Z C-Video należy korzystać w ostateczności.

Twoja uwaga powinna się skupić na innych urządzeniach, jeśli masz ekran zdolny wyświetlać obraz w wyższej rozdzielczości(720p, a najlepiej 1080p). W takim przypadku zdecydowanie polecamy zakup odtwarzacza blu-ray (stacjonarnego lub zamontowanego w komputerze). Może to być także konsola do gier (np. PlayStation odtwarza płyty zarówno DVD, jak i blu-ray). Tutaj zarówno w odtwarzaczu, jak i w TV powinno być przynajmniej jedno złącze HDMI. Warto zwrócić uwagę na jego wersje. Szczegóły podajemy w dalszej części artykułu.

Pamiętaj także, że jeśli masz telewizor z maksymalną rozdzielczością 1024x720 i kupisz blu-ray, to różnica w porównaniu do zwykłego DVD będzie wyraźnie widoczna, jednak nie będzie to pełne wykorzystanie potencjału formatu. Jeśli masz możliwość, pożycz od znajomego odtwarzacz blu-ray i sprawdź, czy efekt cię zadowoli. Weź pod uwagę, że jeżeli teraz widzisz różnicę, to po zakupie lepszego ekranu będzie ona nieporównywalnie większa.

Nie zapominaj o dźwięku

Zafascynowany możliwościami obrazu oraz liczbą i rodzajem odtwarzanych formatów nie możesz zapomnieć o dźwięku. Jeżeli nie masz kina domowego czy amplitunera z zestawem kolumn, możesz przekazać dźwięk tylko na głośniki w odbiorniku TV. Jeżeli natomiast dysponujesz dodatkowym sprzętem audio, zainteresuj się, czy odtwarzacz ma wyjścia audio, które będą pasowały do twojego aplitunera albo wzmacniacza.

Dodatkowe możliwości

Większość nowych odtwarzaczy ma złącze USB. Pozwala ono podłączyć bezpośrednio do urządzenia pamięć przenośną. Zwróć uwagę, czy port ma prędkość 1.1 (nadal spotykany w odtwarzaczach) czy 2.0. W przypadku pierwszego możliwe będzie odtwarzanie tylko zdjęć, przy drugim także filmy będą wyświetlane płynnie i bez problemu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto