A A A

Na każdą płytę

PC Format 7/2009
Na rynku jest coraz więcej rodzajów płyt i formatów audio-wideo. Jaki odtwarzacz wybrać, aby wyświetlać większość filmów, cieszyć się dobrą jakością obrazu i dźwięku? Radzimy, na co zwrócić uwagę oraz jak dokonać wyboru urządzenia, które będzie służyło przez lata.

Filmy na płytach blu-ray

Produkcje w wysokiej rozdzielczości można pozyskać chociażby w formacie Matroska lub zakupić płytę blu-ray w sklepie. Plik w formacie Matroska ma z reguły wielkość 8–11 GB, więc pobranie go z sieci zajmuje sporo czasu. Natmiast kupienie płyty w sklepie to wydatek rzędu 60–120 złotych. W drugim przypadku sam obraz może się różnić jakością. Jest to spowodowane tym, że starsze filmy są zazwyczaj przerabiane na wyższą rozdzielczość, a najnowsze są kręcone od razu w docelowej dla blu-ray rozdzielczości. Niestety najczęściej takie informacje nie są podawane i zanim kupisz film, warto się z nimi zapoznać, np. szukając opinii w internecie.

Oferta odtwarzaczy blu-ray dostępnych na polskim rynku staje się bogatsza i, co najważniejsze, ceny także są coraz bardziej przystępne. Na sklepowych półkach przybywa także filmów, które będą odtwarzane niebieskim laserem. Wszystkie urządzenia blu-ray są wyposażone w wyjścia cyfrowe HDMI, które jednak mogą się różnić między sobą. Gniazda w wersji 1.0 i 1.1 rozpoznają sygnał 1080p/60 Hz i 8 kanałów audio (24 bit/192 kHz). Dodatkowo wersja 1.1 przesyła ścieżki DVD-Audio.

Warto pamiętać, że maksymalna przepustowość w tym wypadku to 4,9 GB/s – nie odczyta najnowszych formatów audio DD HD i DTS HD. W wersji 1.2 możemy przesyłać format SACD (Super Audio Compact Disc) stworzony raczej z myślą o audiofilach. Natomiast najnowsze gniazda HDMI 1.3 i 1.3a potrafią już o wiele więcej (przepustowość 10,2 Gb/s, obraz ze zwiększoną paletą barw). Jednak nie wszystkie te możliwości wykorzystujemy.

Należy także pamiętać, że jeżeli chcesz wykorzystać możliwości takiego gniazda, to w drugim urządzeniu musi być złącze tej samej wersji. Jeżeli będzie niższe, całość dopasuje się do słabszego gniazda. Warto także zwrócić uwagę na obsługiwane formaty. Może się okazać, że urządzenie nie odtwarza formatu DivX (zdarza się to dość często).

Dobrą propozycją jest urządzenie firmy Funai. Odtwarzacz B1-M110, który wyposażono w HDMI 1.3, radzi sobie z DivX i napisami. Ten model odtwarzacza kosztuje w tej chwili około 999 zł, ale gdy pojawi się w sklepach internetowych na większą skalę, jego cena prawdopodobnie mocno spadnie. Czasami zdarzają się aukcje na Allegro, w których końcowa cena to około 650–700 zł. Kupując blu-ray, warto wybrać odtwarzacz z funkcją dodatkowego dekodera strumieni audio i wideo. W Funai np. dzięki profilowi BD 1.1 (Bonus View) możesz wyświetlić jednocześnie dwa materiały wideo z dźwiękiem i słyszeć dodatkowo komentarze reżysera.

Dla audio- i wideofilów doskonale się nadaje odtwarzacz Pioneer BDP-LX71, który jest wyposażony we wszystkie możliwe dekodery oraz przetworniki cyfrowo-analogowe 192 kHz/24 bit Wolfson WM8740 (standardowo używane są Burr-Brown). Można powiedzieć, że dźwięk stoi tutaj na najwyższym poziomie. Podobnie jest z obrazem – rewelacja. Niestety cena adekwatna do jakości – ponad 2 tys. złotych.

Ciekawostką jest także nowiutki na rynku odtwarzacz blu-ray LG-BD390. Dzięki wyspecjalizowanemu oprogramowaniu potrafi odtwarzać filmy w formacie DivX w rozdzielczości 1080p. Odtwarzacz wyposażono w bezprzewodową kartę sieciową 802.11n oraz 1 GB wewnętrznej pamięci i port USB 2.0 (zapewnia on płynność przy odtwarzaniu filmów bezpośrednio z pamięci). Plusem jest dźwięk 7.1 Dolby TrueHD oraz DTS HD Master Audio. BD390 ma złącze HDMI-CEC (odtwarzacz pozwala na jednoczesne oglądanie telewizji równolegle z odtwarzaniem filmu). Minusem jest cena – 1750 zł. Odtwarzacze z połączeniem sieciowym mogą zazwyczaj korzystać z technologii Blu-ray Live. Na przykład w Pioneer BDP-LX91 gniazdo Ethernet i BD-Live umożliwia pobieranie dodatkowych danych z internetu (napisy, zdjęcia, zwiastuny dodatki). Możliwa jest także synchronizacja oglądania z innymi odtwarzaczami czy granie online.

Prosty odtwarzacz blu-ray

Samsung BD-P1500
Samsung BD-P1500 – atrakcyjna cena za przyzwoite urządzenie. Odtwarzacz czyta pliki DivX i poprawnie wyświetla polską czcionkę (w niektórych starszych modelach trzeba wgrać nowy firmware). Piszemy o tym, ponieważ większość sklepów podaje, że urządzenie tego nie potrafi. Natomiast warto zwrócić uwagę, że odtwarzacz nie czyta płyt BD-R i BDMV i plików MKV (kontener multimedialny Matroska).

Odtwarzane formaty BD: BD-ROM, BD-RE
Odtwarzane formaty DVD: DVD‑ROM, +/-R, +/-RW
Inne odtwarzane formaty: CD-Audio, CD‑R/RW, AVCHD, VC-1, H.264, MPEG-2,
Wbudowane dekodery audio: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, DTS, DTS-HD, Dolby True HD
Wyjścia: HDMI (1.3), Component, Optyczne, 5.1, stereo, analog, composite
Cena: 500 zł

ZALETY:
 • Dobry stosunek cena/jakość
 • Firmware łatwy w aktualizacji
WADY:
 • Nie czyta MP3
 • Nie czyta obrazów JPG
 • Nie czyta SACD (Super Audio Compact Disc)

Blu-ray z możliwościami w dobrej cenie

Funai B1-M110
Bardzo dobra propozycja w segmencie niedrogich odtwarzaczy blu-ray. Większość użytkowników powinna być także zadowolona z obrazu i dźwięku, który stoi na relatywnie wysokim poziomie. Plusem jest slot na karty pamięci SD oraz profil BD 1.1 (Bonus View). Dźwiękiem przestrzennym (nawet 7.1) będą mogli się cieszyć użytkownicy nowszych amplitunerów (wyposażonych w dekodery HD). Funai nie ma analogowego wyprowadzenia dźwięku 5.1, jak zapowiada producent ma się on znaleźć w kolejnej serii urządzeń. Odtwarzacz obsługuje także DivX oraz zdjęcia w formacie JPEG i muzykę MP3.

Odtwarzane formaty BD: BD-Video, BD-R/RE, BD-ROM
Odtwarzane formaty DVD: DVD-Video, DVD+R/+RW/-R/-RW,
Inne odtwarzane formaty: CD-Audio, CD‑R/RW, MP3, DivX, JPEG, H.264
Wbudowane dekodery audio: Dolby Digital, DTS, Dolby TrueHD, DTS-HD 7.1
Wyjścia: HDMI, video, komponent, koaksjalne
Cena: około 1000 zł

ZALETY:
 • Dobra cena w stosunku do możliwości
 • Odtwarzanie większości formatów
 • Profil BD 1.1
WADY:
 • Brak wyjścia analogowego na dźwięk przestrzenny

Konsola do gier? A może laptop?

Możesz się także zdecydować na przenośny komputer z wyjściem HDMI lub napędem blu-ray (montowanym seryjnie w notebooku), czy też na konsolę PlayStation 3. Dlaczego laptop? Daje dużo możliwości. Wystarczy, że zarówno twój telewizor, jak i notebook mają złącze HDMI (dodatkowy wydatek w tym wypadku poniesiesz na kabel, około 18 złotych, jest on wymagany do połączenia urzadzeń), a możesz obejrzeć zarówno DVD, słuchać CD i odtwarzać każdy najbardziej egzotyczny format wideo czy audio. Jako przykład można podać chociażby ripy do 720p i 1080p wspierane przez Matroska czy H.264 albo płyty blu-ray (jeżeli zaimplementowany jest napęd).

To dość kuszące rozwiązanie, tym bardziej gdy komputer ma napęd blu-ray – wtedy masz wszystko w jednym. Oczywiście efekt końcowy zależy od konfiguracji, do audio np. przydałaby się dobra karta. Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla wymagających użytkowników, ale dla większości może okazać się uniwersalnym zakupem. Przykład jest widoczny na zdjęciu obok.

Innym rozwiązaniem jest zakup konsoli PlayStation wyposażonej w napęd blu-ray. Korzyści są wymierne – za 1300 zł dostajesz możliwość grania, odtwarzania blu-ray, DivX, USB 2.0, 80-gigabajtowy dysk twardy i wiele innych. Konsola jest cały czas rozwijana dzięki aktualizacji firmware. Minusy? Brak pilota. Obsługa odbywa się za pomocą pada (pilot można dokupić za około 100 zł). Należy też wspomnieć o rzadko występujących problemach z odczytem niektórych DivX oraz braku polskich znaków.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto