A A A

Na ostatnią chwilę

PC Format 7/2017
Wakacje zorganizowane z dnia na dzień nie muszą być drogie to nawet dobry sposób na złowienie oferty w świetnej cenie. Wystarczy przejrzeć propozycje last minute. Podpowiadamy, gdzie szukać takich ofert i w jaki sposób zarezerwować niedrogi urlop. Wojciech Nosel


Dla zabieganych, osób, które nie mogą zaplanować urlopu z odpowiednim wyprzedzeniem lub tych, którzy lubią spontaniczne wypady, najlepszym rozwiązaniem są oferty last minute – atrakcyjne wycieczki z bardzo bliskim terminem wylotu. Aby znaleźć perełkę wśród tego typu ofert, decyzję o podróży bardzo często trzeba podjąć z dnia na dzień. Takie rozwiązanie kierowane jest do niewielkich grup urlopowiczów, bo oferty w ramach last minute to zazwyczaj ostatnie wolne miejsca w danym hotelu z oferty biura podróży. Nie ma jednak wątpliwości, że to jedne z najkorzystniejszych ofert wymarzonego urlopu, jeśli chodzi o cenę – ta może być niższa nawet o kilkadziesiąt procent od kwoty pierwotnej.

Oferty tego typu są dostępne niemal w każdym większym biurze podróży w zakładce Last Minute, m.in. w Itaka (www.itaka.pl), Tui (www.tui.pl), Rainbow (www.r.p.pl) czy Neckermann (www.neckermann.pl). Podobne promocje znajdziesz też w stacjonarnych punktach sprzedaży wycieczek, które korzystają z tych samych baz ofert.
Najwygodniejszym wyborem jest skorzystanie z agregatorów, skupiających oferty kilkudziesięciu biur podróży jednocześnie. Do takich serwisów należą m.in. Travelplanet.pl i Wakacje.pl. Proces wyszukiwania i rezerwacji takiej wycieczki opisujemy
w warsztacie poniżej.

Zwróć uwagę

Jeśli decydujesz się na ofertę last minute, koniecznie upewnij się, jakie są jej warunki, sprawdź opinie nt. hotelu na TripAdvisorze i w innych serwisach z opiniami. Czasami zdarza się tak, że biura podróży rozlokowują turystów w hotelach, które nie są dostępne w stałej współpracy – dzieje się tak, ponieważ organizatorzy próbują maksymalnie wypełnić wolne miejsca w samolocie czarterowym. W efekcie może to oznaczać utrudniony kontakt z rezydentem, który większość czasu będzie poświęcał większym grupom turystów zameldowanym w jednym obiekcie. Istnieje też ryzyko, że możecie być wówczas jedynymi gośćmi polskojęzycznymi w hotelu. I choć transfery między miejscem noclegu a lotniskiem są zawsze zapewnione, w takiej sytuacji będziecie zdani na siebie, a nie całą grupę – trzeba wówczas pilnować terminów odjazdów uzgodnionych z rezydentem itd.
Tripadvisor - http://tripadvisor.com

Organizacja wakacji na własną rękę

Jeżeli nie chcesz korzystać z ofert biur podróży i wolisz zorganizować urlop na własną rękę, przed wyruszeniem w drogę koniecznie poszukaj zakwaterowania. Tutaj pomocne będą takie serwisy jak Booking.com, Hotels czy Trivago, które umożliwiają przeglądanie ofert hoteli i pensjonatów z możliwością szybkiej rezerwacji noclegu. Poradnik dotyczący wyszukiwania i rezerwowania hoteli opisywaliśmy w numerze 5/2017. Archiwalny artykuł w formacie PDF znajdziesz też na płycie DVD dołączonej do tego numeru. Korzystanie z tego typu agregatorów hotelowych jest o wiele wygodniejsze niż przeglądanie poszczególnych stron hoteli z osobna. W dodatku możesz zaoszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy, ponieważ wyszukiwarki hotelowe zawierają oferty promocyjne, w tym pojedyncze pokoje w ramach last minute.
Booking.com - http://booking.com
Hotels.com - http://hotels.com
Trivago - http://trivago.pl

Wyszukiwanie ofert last minute w Travelplanet.pl

Travelplanet.pl gromadzi oferty wycieczkowe ponad 40 renomowanych biur podróży i organizatorów.


Otwórz stronę   www.travelplanet.pl i z górnego menu wybierz Super Last Minute.


Zostaniesz przeniesiony do sekcji z ofertami typu last minute. Po lewej stronie zdefiniuj szczegółowe parametry wyszukiwania, jeśli jesteś zainteresowany konkretnym miejscem wymarzonego wypoczynku. Na początku rozwiń sekcję Kierunek podróży (1) i wybierz z listy interesujące cię kraje, regiony lub miasta, np. Grecja, Hiszpania. Następnie określ termin planowanego wyjazdu (2), datę powrotu (3) i liczbę osób podróżujących (4). Lista ofert zostanie automatycznie odświeżona.


Możesz też określić Długość pobytu (5), np. 6–8 dni, i ustalić miejsce wylotu (6), np. Warszawa. Jeśli chcesz mieć wakacje typu all inclusive, z pełnym wyżywieniem, zaznacz opcję AI w sekcji Wyżywienie (7). Możesz zdecydować się na same śniadania, zaznaczając BB, lub w ogóle zrezygnować z posiłków, wybierając opcję RO.


W sekcji Standard hotelu (8) możesz określić, jaki poziom ma mieć hotel. Jeśli chcesz ustalić akceptowalny dla ciebie przedział cenowy, zrób to w sekcji Cena za 2 osoby (9), a w sekcji niżej (10) zaznacz istotne dla ciebie udogodnienia.


Oferty zostaną posortowane w oparciu o określone parametry. Po prawej stronie, na liście wyników wyszukiwania, obok miniatury zdjęcia hotelu znajdziesz jego nazwę i lokalizację. Zwróć uwagę na ocenę obiektu w zielonym kwadraciku umieszczonym w prawym dolnym rogu zdjęcia. Pod nazwą znajdziesz parametry wycieczki – długość, termin i miejsce wylotu, wyżywienie i nazwę biura podróży organizującego daną wycieczkę. Po prawej stronie widoczna jest cena za osobę w ofercie last minute (poniżej znajdziesz informacje o cenie pierwotnej i wysokość uzyskiwanego rabatu). Jeśli znajdziesz interesującą pozycję, kliknij nazwę obiektu, np. Chrousso Village.


Na otwartej stronie znajdziesz dokładny opis i lokalizację hotelu, opinie dotychczasowych gości, przewodnik po okolicy i informacje o dostępnych wycieczkach fakultatywnych. Po prawej stronie zobaczysz podsumowanie kosztów. Możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne i od rezygnacji (pamiętaj, że każda oferta objęta jest podstawowym ubezpieczeniem podróżnym). Jeśli zdecydujesz się na wyjazd, kliknij przycisk Zamówienie wstępne i postępuj zgodnie z kolejnymi wskazówkami.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto