A A A

Najlepsza darmowa i płatna nawigacja na Androida - smartfon za przewodnika

PC Format 07/2014
Z kilkudziesięciu aplikacji dla kierowców w sklepach z programami tyko część nadaje się do użytku. Podpowiadamy, jaką aplikację wybrać, gdy jedziesz za granicę, a jaką, gdy często podróżujesz po kraju. Dowiesz się też, jak nawigować tanio lub za darmo. MACIEK PŁOCHOCKI

Darmową nawigację znajdziesz w smartfonach z Androidem. Aplikacja korzystająca z map Google to przykład nawigacji online. Taki program nie przechowuje map w pamięci smartfonu, tylko pobiera je na bieżąco. Jeśli smartfon nie jest w zasięgu sieci 3G lub jakość sygnału jest niska, nawigowanie może nie być możliwe.

Inną aplikacją tego typu jest płatny NaviExpert. Program, dostępny na zasadzie abonamentu, możesz wykupić na określony czas, np. miesiąc, i w ten sposób ograniczyć wydatki. Pobieranie mapy z internetu wymaga poniesienia kosztów transmisji 3G. Nie są one wysokie. Podczas 100 km podróży program pobiera około 0,25 MB. Ze względu na transmisję danych aplikacje tego typu są nieopłacalne do nawigacji poza krajem – opłaty w roamingu są wyższe niż pobieranie danych w kraju.

Off-line i za granicą

Jeśli szukasz aplikacji, która mapy przechowuje w pamięci smartfonu, zainteresuj się smartfonami z systemem Windows Phone. Te urządzenia mają fabrycznie zainstalowaną aplikację Here firmy Nokia. Program oferuje szeroką gamę map różnych krajów. Przed wyjazdem pobierz mapę interesującego cię kraju. Nie ma sensu zapychać pamięci mapą całej Europy, bo np. mapa samej Polski to ponad 250 MB.

Wybór płatnych aplikacji z mapami off-line jest duży. Większość jest niestety dość droga. Na przykład aplikacja Navigon z mapami całej Europy kosztuje 250 zł, a alternatywny program firmy TomTom 287 zł. Rodzima AutoMapa jest dostępna w systemie abonamentowym, np. 7-dniowy dostęp do mapy Polski kosztuje 10 zł, a za 90-dniowy abonament na mapę całej Europy zapłacisz 60 zł. Wszystkie ceny podane w artykule dotyczą aplikacji w wersji na Androida.

Tańszy jest program Sygic. Możesz w nim kupić mapy tylko wybranych krajów, np. jednorazowa opłata za mapę Polski to około 65 zł, a całej Europy – około 160 zł. Mapy we wszystkich aplikacjach kupujesz za ich pomocą, płacąc kartą kredytową.

Dodatkowe informacje

Większość aplikacji do nawigacji informuje użytkownika o zakorkowaniu ulic. Potrafią także uwzględnić obciążenie dróg podczas wyznaczania trasy i poprowadzić kierującego przejezdnymi traktami. Inne, bardzo przydatne dane to informacje o ograniczeniach prędkości, asystent skręcania nieoceniony na autostradach, ostrzeżenia przed kontrolami prędkości. W aplikacjach płatnych część tych funkcji może być dodatkowo płatna.

Bez mapy

Nie tylko aplikacje nawigacyjne są przydatne kierowcom w trakcie podróży. Bardzo popularne są programy ostrzegające o sytuacji na drodze, np. wypadkach, a przede wszystkim fotoradarach. Programy Yanosik, Rysiek czy RadarSTOP korzystają ze zgłoszeń od użytkowników, a także z lokalnych mediów, np. rozgłośni radiowych. Aby uniknąć fałszywych komunikatów, każde zgłoszenie jest konfrontowane z innymi źródłami informacji. Jeśli informacji przesłanej przez użytkownika nie potwierdzą inni kierujący, to ten pierwszy będzie miał obniżoną wiarygodność podczas wysyłania kolejnych zgłoszeń (algorytm będzie z rezerwą podchodził do jego komunikatów). Z kolei najwiarygodniejsze osoby mogą liczyć na wysokie miejsce w rankingu użytkowników prowadzonym przez producenta aplikacji, a także na drobne nagrody rzeczowe. Programy antyradarowe są dostępne za darmo.

Dla autostopowicza

Osoby niezmotoryzowane także mogą skorzystać z aplikacji mobilnych podczas wakacyjnych podróży. Program Yanosik AutoStop kojarzy ze sobą auto- stopowiczów oraz kierowców skłonnych do zabrania pasażerów. A dzięki Carpooling i Bla Bla Car znajdziesz osoby planujące podróż w tym samym kierunku i dniu co ty. Możesz zaprosić je do wspólnej podróży autem, a pasażerowie pokryją swoją część kosztów paliwa. Jeśli sam nie masz auta, program wyszuka dla ciebie oferty od kierujących.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
jędrek
22 listopada 2014, 09:46
Przetestowałem wiele aplikacji i wybrałem https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus W lesie na grzybach, w górach na trasie, czy na rowerze zostawia wszystkie daleko w tyle
avatar
Ister
28 września 2014, 02:41
Z on-line brakuje mi tu Targeo, które jest dużo dokładniejsze od Google Maps i darmowe. Niestety działa tylko w Polsce i nie zawsze radzi sobie w trybie prowadzenia (czasem skacze po mapach jak szalony). Tym niemniej Google kazały mi już kiedyś skręcić w drogę, która była poziom wyżej. Targeo się takie bzdury nie przydarzają.
avatar
Ister
28 września 2014, 02:18
@dzedlajga, zdecydowanie TrekBuddy. Sporo firm kartograficznych przygotowuje pod tą aplikację mapy turystyczne, można też trochę map za darmo ściągnąć z internetu. Sama aplikacja bezpłatna, sprawdza się po prostu świetnie. Sam używam od lat, chodzi praktycznie na każdym sprzęcie (nie tylko na smartfonach). Oczywiście działają takie funkcje jak nawigacja po trasie (punktach), nawigacja na azymut, zapis śladu trasy, kompas. Zdecydowanie polecam.
avatar
dzedlajga
27 września 2014, 15:47
A czy ktoś zna jakieś fajne nawigacje turystyczne na telefon? Przydałoby się coś do łażenia po górach, bo szlaki nie zawsze są odnawiane niestety
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto