A A A

Naturalny obraz

PC Format 9/2008
Większość sprzedawanych monitorów LCD nie zapewnia fabrycznie optymalnej jakości obrazu, zazwyczaj mają ustawioną zbyt wysoką jasność. Po zakupie warto poświęcić trochę czasu na właściwe ustawienie parametrów pracy monitora.

Jeżeli zależy ci na ergonomii pracy, bardzo ważne jest poprawne ustawienie monitora . Źle skonfigurowany wyświetlacz może powodować łzawienie oczu, ból głowy, a nawet pogłębić wadę wzroku przy dłuższej pracy z komputerem. Dlatego trzeba zwrócić uwagę, czy monitor jest prawidłowo podłączony, czy ma zainstalowane profile kolorystyczne i ustawioną odpowiednią wielkość czcionek i rozdzielczość. Nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom polecamy program z planszami do ustawiania jakości obrazu, a także zestawy kalibracyjne, które pozwalają stworzyć profile kolorystyczne dla danego monitora.

Poprawne podłączenie monitora do komputera

Do zagadnienia jakości obrazu można podejść bardzo profesjonalnie, ale przeciętnemu użytkownikowi komputera wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad.

Interfejs

Na początku warto sprawdzić, czy w pełni wykorzystujemy możliwości sprzętu. Większość nowoczesnych monitorów LCD ma dwa rodzaje gniazd do połączenia z komputerem – analogowe złącze D-Sub i cyfrowe wejście DVI lub HDMI. Podłączony przez gniazdo cyfrowe monitor ciekłokrystaliczny oferuje intensywniejsze kolory i ostrzejszy obraz. Informacje na ekranie (przede wszystkim czcionki) nie są zniekształcone i nie daje się zaobserwować cieni występujących przy konturach liter.

Ponadto cyfrowe złącze upraszcza proces konfiguracji monitora. W przypadku monitorów analogowych po podłączeniu do komputera należało za każdym razem wybierać automatyczną regulację parametrów, by obraz był wyświetlany poprawnie. W przypadku podłączenia przez złącze DVI wystarczy ustawić odpowiednią rozdzielczość, a pozycja obrazu na ekranie i inne ustawienia zostaną wprowadzone automatycznie. Ponadto sterownik karty graficznej nie pozwoli na ustawienie zbyt wysokiej rozdzielczości.

Wielkość czcionek

Każdy monitor w różny sposób wyświetla czcionki, co jest spowodowane różną wielkością plamki. W zależności od rozdzielczości ekranu i jego przekątnej odbiór czcionek może być różny. W przypadku niektórych monitorów o dużej rozdzielczości mogą się okazać po prostu zbyt małe.

Dobrym przykładem są np. matryce w note-bookach, gdzie typową rozdzielczością dla przekątnej 15,4” jest 1280x800. Wielu producentów ma natomiast w ofercie notebooki o podwyższonej rozdzielczości – 1440x900, a nawet 1680x1050, co może spowodować, że czytanie z ekranu stanie się utrudnione. Wyświetlane czcionki mogą się również okazać zbyt małe w przypadku 22-calowych monitorów o rozdzielczości 1920x1200.

Najprostszym rozwiązaniem problemu jest zmniejszenie rozdzielczości ekranu, ale ta metoda nie sprawdza się w monitorach LCD, które ostry obraz wyświetlają tylko w jednej rozdzielczości. Ustawienie niższego trybu spowoduje, że obraz będzie rozmyty, a czcionki stracą na ostrości. Dużo lepszym sposobem jest dopasowanie wielkości czcionek w systemie operacyjnym.


Kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolnym miejscu pulpitu i wybierz opcję Właściwości.


W otwartym oknie przejdź do zakładki Ustawienia i kliknij Zaawansowane.


W nowo otwartym oknie, w sekcji Ekran domyślna rozdzielczość jest ustawiona na Rozmiar normalny (96 dpi). By zwiększyć litery, wybierz Duży rozmiar (120 dpi).


Można się też zdecydować na własne ustawienie – wybierz Ustawienie niestandardowe, gdzie można samemu zdefiniować rozdzielczość, podając wartość w procentach.


W standardowych ustawieniach ekranu pozycje menu Start wyglądają tak – mała rozdzielczość:


po zmianie ich opisy są znacznie większe i bardziej czytelne – duża rozdzielczość:


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Komputer jako "człowiek roku"
9 lipca 2020
Tym razem kartką z pożółkłego kalendarza IT jest okładka czasopisma "Time", które w 1983 r. przyznało tytuł "człowieka roku"... maszynie.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 4/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto