A A A

Netbooki

PC Format 01/2010
Netbook to odmiana notebooka przystosowana do wykonywania najprostszych czynności w sieci właśnie stąd wziął się przedrostek net. Trzeba pamiętać, że nie zastąpi nawet słabego peceta.

Czas pracy netbooków na zasilaniu z akumulatora

Netbooki mają zbliżoną konfigurację, ale pracują na zasilaniu z akumulatora przez różny czas. Te z akumulatorami o dużej pojemności (np. Samsung NC10 – 58 Wh) pracują dłużej, bo powyżej 6 godzin. Jeszcze lepsze efekty daje zastosowanie wolniejszego procesora (Atom Z520 w komputerze Asusa).

Minimalne wyposażenie

Typowym wyposażeniem netbooka jest ekran o przekątnej 10,1” i rozdzielczości tylko 1024x600 pikseli. Na takim ekranie nie mieści się zbyt wiele informacji, a co dopiero na ekranach o przekątnych 7” czy 9” (netbooki z tak małymi ekranami przez jakiś czas były na rynku).

Pojawiają się natomiast modele z ekranami 11–12”, ale nie przekątna jest tu najważniejsza, lecz rozdzielczość, która w tych większych modelach wynosi 1366x768 pikseli, np. w modelu Asus Eee PC 1101HA. Przy takiej rozdzielczości na ekranie netbooka mieści się aż 70 procent więcej informacji niż przy 1024x600 – znacznie wygodniej przegląda się internet i pracuje w programach biurowych.

Netbooki mają także bardzo ustandaryzowany, ubogi zestaw portów. Zazwyczaj są to 2–3 porty USB, brak FireWire czy eSATA. Do podłączenia dodatkowego monitora lub telewizora może służyć jedynie D-Sub, bo żadna z testowanych przez nas konstrukcji nie ma cyfrowego wyjścia wideo, chociaż w sprzedaży są dostępne nieliczne netbooki zbudowane z wykorzystaniem platformy Nvidia ION, wyposażone w HDMI.

Jeśli chodzi o zestaw interfejsów sieciowych, zawsze jest to LAN (jedynie Fast Ethernet) oraz Wi-Fi (z reguły jedynie 802.11b/g). Wyjątkiem jest Asus Eee PC 1101HA, który ma szybszy interfejs bezprzewodowy. Ponieważ netbooki są komputerami sieciowymi, można znaleźć wśród nich nawet wbudowane modemy 3G. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba nosić ze sobą żadnych modemów USB – kartę SIM instaluje się bezpośrednio w netbooku. Przykładem takiego rozwiązania jest Samsung NC10, który można kupić w sklepie albo w ofercie iPlus.

Każdy testowany przez nas netbook miał gniazdo na karty pamięci. Niekiedy jest ono zgodne tylko z kartami SD i MMC, ale jeśli masz aparat na karty pamięci xD Picture albo Memory Stick, również z łatwością znajdziesz zgodny z nimi netbook.

Warto pamiętać, że w netbookach nie ma gniazd na karty rozszerzeń ExpressCard czy starsze PC Card (popularna niegdyś PCMCIA). Wyjątkiem jest Lenovo IdeaPad S10.

Niewielka wydajność

To najsłabszy punkt każdego netbooka. Popularne procesory Intel Atom N270 mają być z założenia układami energooszczędnymi, a nie wydajnymi. Mają więc tylko jeden rdzeń, pracują z częstotliwością 1,6 GHz. W niektórych netbookach można spotkać nowsze procesory Atom Z520, ale są jeszcze wolniejsze od modeli z serii N, bo ich częstotliwość pracy to 1,33 GHz.

Atomy nie są jedynymi procesorami do netbooków. Dawniej w sprzedaży były dostępne jeszcze modele z układami AMD Geode albo VIA C7-M. Obecnie można je kupić na aukcjach lub z drugiej ręki. Lepiej ich jednak unikać, bo są to komputery, na których nawet najprostsze programy działają z wielkim trudem.

Oczywiście nie ma sensu, by obok procesora o minimalnej wydajności instalować pojemną pamięć RAM albo wydajny układ graficzny. Dlatego niemal wszystkie netbooki mają 1 GB pamięci oraz układ graficzny zintegrowany z chipsetem Intela, więc o używaniu gier 3D nie ma mowy. Ponadto trzeba pamiętać, że jedynym systemem działającym sprawnie na takiej konfiguracji jest Windows XP.

Niezłą wydajność mają za to dyski twarde netbooków, bo są to te same napędy, co instalowane w innych komputerach przenośnych. Mają tylko mniejszą pojemność, nieprzekraczającą 160 GB.

Rewelacyjna mobilność

Mobilność to niewątpliwa zaleta każdego netbooka. Niektóre modele ważą tylko 1 kg, a te cięższe 1,2–1,3 kg. Z powodu niewielkiego ekranu mają także małe wymiary. Jednak nie należy liczyć, że będą przy tym bardzo płaskie – po zamknięciu pokrywy ekranu niektóre mają grubość 3,5–4 cm, a więc niewiele mniej niż typowy notebook.

Atutem jest na pewno długi czas pracy na baterii. Pod tym względem na uwagę zasługuje przede wszystkim Asus EeePC 1101HA, który ma najdłuższy czas pracy przy obciążeniu wynoszącym 6 godzin, a bez obciążenia niemal 9 godzin! Oczywiście nie każdy netbook będzie miał takie osiągi, co widać na powyższym wykresie.


Tagi: testy laptopy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto