A A A

BlackBerry – historia w pigułce

28 stycznia 2021, 08:55
Z naszego kalendarza IT spada dziś kartka, z której dowiemy się co nieco o legendarnych już smartfonach BlackBerry.
 BlackBerry – historia w pigułce

 

Nawet nie smartfon

19 stycznia 1999 pojawiło się pierwsze urządzenie kanadyjskiej firmy Research in Motion (RIM), sygnowane logo BlackBerry – BlackBerry 850. To nawet nie był smartfon, czy choćby telefon mobilny, a tylko rodzaj sporego pagera, pozwalającego poza wszystkimi typowymi funkcjonalnościami pagerów, także na odbiór e-maili w trybie natychmiastowym – bez konieczności logowania się do serwera pocztowego, co wtedy było czymś niecodziennym dla posiadaczy tego rodzaju urządzeń. Ba, można nawet było na nie odpisywać, dzięki w pełni funkcjonalnej wbudowanej w pager klawiaturze w układzie QWERTY. Taka klawiatura zresztą stała się później znakiem rozpoznawczym urządzeń BlackBerry. Pager został bardzo ciepło przyjęty przez konsumentów – dość powiedzieć, że w trzy miesiące po jego premierze wartość akcji RIM wzrosła aż o połowę.

 

Zamiast truskawek – jeżyny

Nazwa urządzenia (a w konsekwencji wszystkich produktów RIM): „BlackBerry” czyli „jeżyna”, została zainspirowana przez klawisze w prototypie tego urządzenia, których liczba i kształt skojarzyły się marketingowcom z… pestkami truskawek. Ale zaproponowana pierwotnie nazwa „Strawberry” nie przypadła decydentom do gustu. Dopiero skojarzenie z cząstkami jeżyny okazało się dla nich satysfakcjonujące.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Tagi: BlackBerry
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Studencki Festiwal Informatyczny
13 kwietnia 2021
Kolejna, szesnasta edycja konferencji poświęconej informatyce i nowoczesnym technologiom rozpocznie się 15 kwietnia.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto