A A A

Google: kolejne oskarżenie o manipulowanie wynikami wyszukiwania

20 sierpnia 2021, 14:00
Dawny pracownik koncernu z Mountain View opisuje, jak próbowano wpłynąć na wyniki wyborów w USA.
 Google: kolejne oskarżenie o manipulowanie wynikami wyszukiwania

Opowieść sygnalisty

Zach (Zachary) Vorhies jest byłym pracownikiem Google'a i YouTube'a, który w 2019 roku upublicznił w serwisie Project Veritas około 1000 stron wewnętrznych dokumentów koncernu z Mountain View.

Vorhies sugerował, że Google starał się wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w 2016 roku. W wywiadzie dla Projecr Veritas stwierdził, że firma robiła to, kształtując krajobraz informacyjny dzięki stosowaniu cenzury. Służyło temu m.in. spychanie witryn zawierających konserwatywne treści na dalekie miejsca w wynikach wyszukiwania oraz promowanie stron lewicowych. Jako dowód oskarżenia służyły właśnie dokumentu Google'a, zawierające wytyczne dla etetowych pracowników firmy.

W wydanej niedawno książce „Google Leaks: A Whistleblower's Exposé of Big Tech Censorship" Vorhies opisuje, w jaki sposób Google próbował kształtować opinię publiczną przed wyborami w 2016 roku. Dawny pracownik koncernu twierdzi, że klasyfikatory treści (odpowiedzialne za ustalanie kolejności materiałów w wynikach wyszukiwania) były szkolone przez osoby kierujące się uprzedzeniami do środowisk o konserwatywnych poglądach. W rezultacie wśród odsyłaczy do stron WWW pokazywanych przez szperacz dominowały treści powielające lewicową agendę.

Vorhies utrzymuje też, że zastosowania algorytmów Google'a skutkowało wydłużeniem czasu utrzymywania negatywnych wiadomości na temat Donalda Trumpa na szczycie wyników wyszukiwania.

Współautorem książki jest Kent Heckenlively.

fot. Twitter


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto