A A A

Pierwsza microsoftowa mysz do peceta

6 maja 2021, 08:00
Na kartce naszego kalendarza widnieje data 2 maja 1983 - dzień, w którym Microsoft zaprezentował swą pierwszą mysz do peceta.
 Pierwsza microsoftowa mysz do peceta

 

W komplecie z oprogramowaniem

 

Do tej pory pecety obsługiwano wyłącznie z klawiatury. Dwuprzyciskową mysz można było kupić sobie samemu (wraz ze specjalną kartą, która umożliwiała komputerowi jej obsługę) za „marne"... 195 dolarów. Była to cena za urządzenie wraz z oprogramowaniem. Ewentualnie można było poczekać na zapowiadany na wrzesień 1983 roku pakiet z oprogramowaniem (m.in. Word, Notepad), któremu towarzyszyła jako rodzaj luksusowego dodatku.

 

Potworek o zielonych oczach

 

Oględnie mówiąc, nie była najlepsza. Spora cena, kiepski design (użytkownicy zwali ją „zielonookim potworem", czyniąc aluzję do wystających z obudowy zielonych przycisków oraz „bug-eye monsters" czyli sztampowych wizerunków złych kosmitów w niskich lotów literaturze sf), mizerna ergonomia oraz spora masa (kulka w jej wnętrzu była ze stali!), sprawiła że nie podbiła serc konsumentów. Z wyprodukowanych 100 000 sztuk gryzonia Microsoft sprzedał przez rok ledwie połowę. Dopiero drugi jej model, wprowadzony w 1985, zyskał uznanie odbiorców. Dziś trudno wyobrazić sobie pracę z pecetem bez tego urządzenia wskazującego...

Co ciekawe, Saper i Pasjans, dwie gry dołączane do kolejnych odsłon Windows, napisano także w tym celu, aby „oswoić" użytkowników z tym dość niecodziennym wówczas kontrolerem.

fot. Wikipedia/Rolf Hartman

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto