A A A

Pierwsza microsoftowa mysz do peceta

6 maja 2021, 08:00
Na kartce naszego kalendarza widnieje data 2 maja 1983 - dzień, w którym Microsoft zaprezentował swą pierwszą mysz do peceta.
 Pierwsza microsoftowa mysz do peceta

 

W komplecie z oprogramowaniem

 

Do tej pory pecety obsługiwano wyłącznie z klawiatury. Dwuprzyciskową mysz można było kupić sobie samemu (wraz ze specjalną kartą, która umożliwiała komputerowi jej obsługę) za „marne"... 195 dolarów. Była to cena za urządzenie wraz z oprogramowaniem. Ewentualnie można było poczekać na zapowiadany na wrzesień 1983 roku pakiet z oprogramowaniem (m.in. Word, Notepad), któremu towarzyszyła jako rodzaj luksusowego dodatku.

 

Potworek o zielonych oczach

 

Oględnie mówiąc, nie była najlepsza. Spora cena, kiepski design (użytkownicy zwali ją „zielonookim potworem", czyniąc aluzję do wystających z obudowy zielonych przycisków oraz „bug-eye monsters" czyli sztampowych wizerunków złych kosmitów w niskich lotów literaturze sf), mizerna ergonomia oraz spora masa (kulka w jej wnętrzu była ze stali!), sprawiła że nie podbiła serc konsumentów. Z wyprodukowanych 100 000 sztuk gryzonia Microsoft sprzedał przez rok ledwie połowę. Dopiero drugi jej model, wprowadzony w 1985, zyskał uznanie odbiorców. Dziś trudno wyobrazić sobie pracę z pecetem bez tego urządzenia wskazującego...

Co ciekawe, Saper i Pasjans, dwie gry dołączane do kolejnych odsłon Windows, napisano także w tym celu, aby „oswoić" użytkowników z tym dość niecodziennym wówczas kontrolerem.

fot. Wikipedia/Rolf Hartman

 


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Xiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto