A A A

Teleskop Webba ustawia ostrość

14 stycznia 2022, 10:00
NASA rozpoczęła proces uruchamiania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.
 Teleskop Webba ustawia ostrość

W czerwcu otrzymamy pierwsze zdjęcia

Inżynierowie z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland zaczęli wysyłać polecenia siłownikom, które powoli pozycjonują i dostrajają główne zwierciadło teleskopu składające się z 18 sześciokątnych segmentów z pokrytego złotem berylu.

Sześcioipółmetrowe segmenty, złożone w czasie podróży w kosmos, zostały już rozwinięte, a teraz będą łączone ze sobą w celu utworzenia jednego lustra, a następnie wyrównywane z dokładnością „do jednej piątej tysięcznej grubości ludzkiego włosa" – jak poinformował Lee Feinberg, kierownik ds. elementów optycznych teleskopu Webba w Goddard.

Samo wyrównywanie elementów jest operacją żmudną i wymagającą precyzji: zajmie najbliższe trzy miesiące i odbędzie się w temperaturze minus 240 stopni Celsjusza.

Według inżynierów teleskop będzie gotowy do wykonania pierwszych zdjęć w maju. Po miesiącu obróbki fotografie zostaną zaprezentowane.

Nowy kosmiczny przyrząd, sto razy silniejszy od Teleskopu Hubble'a, kosztował ponad 9 miliardów dolarów. Będzie obserwował kosmos w podczerwieni, pozwalając mu patrzeć przez obłoki gazu i pyłu, w których rodzą się gwiazdy. Poprzednik operował głównie w zakresie widzialnym i w ultrafiolecie.

Te możliwości sprawią, że obejrzymy kosmos wcześniej nie widziany – zaledwie 100 milionów lat od Wielkiego Wybuchu, który nastąpił według szacunku naukowców 13,8 miliarda lat temu.

fot. NASA


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto