A A A

/e/ - dbający o prywatność system na bazie Androida

26 września 2019, 17:20
Powstaje nowa alternatywa dla Androida. /e/ utrudnia usługom Google'a gromadzenie danych o użytkowniku.
/e/ - dbający o prywatność system na bazie Androida

Gaël Duval to pochodzący z Francji informatyk, który do tej pory stworzył dwie dystrybucje Linuksa: Linux i Ulteo. Oba systemy kładły nacisk na bezpieczeństwo. Kolejnym projektem Duvala jest /e/, czyli alternatywa dla Androida. Testowany właśnie system bazuje na Androidzie, ale ma kilka istotnych zmian.

Duval nie chciał wymyślać koła na nowo, bo uważa Android za dobrze zrobiony system, jest jednak przeciwnikiem polityki prywatności Google'a. Pod tym względem zresztą firma ta nie ma ostatnio dobrej prasy - wciąż stara się odrobić straty wizerunkowe po ujawnieniu, że jej asystent głosowy podsłuchiwał użytkowników.

Zaczynając prace nad /e/, Duval sięgnął po LineageOS - bazujące na Androidzie oprogramowanie wykorzystujące modyfikację CyanogenMod. Zwiększenie prywatności uzyskano poprzez zablokowanie wysyłania danych do usług Google'a i brak preinstalowanych aplikacji firmy. Biblioteki producenta zastąpiono natomiast tymi stworzonymi w ramach microG Project - umożliwiają one komfortowe włączanie większości aplikacji z Androida.

/e/ jest oczywiście w pełni darmowe i obecnie zgodne z 85 smartfonami takich producentów jak HTC, Samsung, Google czy Xiomi. Autorom udało się też uruchomić sprzedaż telefonów z serii Galaxy (S7, S7+, S9 i S9+), na których znajduje się preinstalowana wersja aplikacji. Na razie dystrybucja wystartowała w Europie, ale w przyszłości urządzenia trafią też do obu Ameryk, Oceanii i Rosji.

Oczywiście system będzie dalej rozwijany, a twórca zamierza pokazać wersję 1.0 na Mobile World Congress w Barcelonie w lutym 2020 roku. Raczej nie będzie to pogromca Androida, ale ostatecznie każda konkurencja może nam wyjść tylko na dobre.

fot. Gaël Duval


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
27 września 2019, 07:55
Witam! Nie łudźmy się.  Jeśli sami nie zadbamy o swoją prywatność w sieci, to żaden (nawet najlepszy) system nie pomoże. Niestety, nie ma ani systemów ani programów, które by zadziałały jak czapka niewidka i w magiczny sposób wymazały z portali internetowych (fora internetowe, serwisy społecznościowe) nasze dane personalne i zdjęcia :oczy: .
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto