A A A

1 mld dolarów strat na nielegalnym oprogramowaniu

5 maja 2010, 14:25
1 mld dolarów strat na nielegalnym oprogramowaniu

Business Software Alliance (BSA) szacuje, że straty producentów oprogramowania spowodowane rozpowszechnianiem nielegalnego oprogramowania poprzez sieci BitTorrent oraz P2P wyniosły w pierwszej połowie 2009 r. prawie 1 mld USD.

Rzesza użytkowników Internetu korzysta z sieci P2P oraz aukcji internetowych w celu nabycia lub rozpowszechniania nielegalnego oprogramowania, szkodząc gospodarce oraz narażając się na działanie złośliwego oprogramowania, w tym kradzież tożsamości, a także na zarzuty w postępowaniu karnym.

„Sieci P2P są idealnym rozwiązaniem umożliwiającym legalne udostępnianie różnego rodzaju materiałów dużym grupom odbiorców oraz narzędziem używanym przez coraz więcej przedsiębiorstw w celu zwiększenia produktywności. Niestety, technologia P2P jest również powszechnie wykorzystywana przez piratów komputerowych, którzy postrzegają ją jako doskonały kanał dystrybucji nielegalnego i potencjalnie niebezpiecznego oprogramowania. Jednym z największych minusów tej technologii, wobec wszystkich jej zalet, jest to, że zbyt często postrzegana jest jako domena działalności piratów i malkontentów, którzy nie doceniają  pracy twórców oprogramowania.” — komentuje Jenny Blank, dyrektor ds. prawnych BSA.

Obok zagadnień poświęconych sieciom P2P oraz serwisom aukcyjnym, raport zwraca również uwagę na związek pomiędzy piractwem internetowym a rozprzestrzenianiem się złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy, trojany czy oprogramowanie szpiegujące (ang. spyware), które często wykorzystuje luki powstające w nielegalnym oprogramowaniu na skutek braku dostępu do aktualizacji dostarczanych przez producentów oryginalnego oprogramowania. Chociaż związek ten nie ma zasięgu ogólnoświatowego, to jednak na rynkach o wysokim współczynniku piractwa komputerowego zazwyczaj występuje również wysoki współczynnik infekcji wywołanych przez szkodliwe oprogramowanie.

„Piractwo komputerowe to zagrożenie pod wieloma względami. Stanowi podatny grunt dla złośliwego oprogramowania, może również ułatwić użytkownikom popełnienie różnego rodzaju przestępstw, w tym kradzieży tożsamości. Wszystkie osoby decydujące się na korzystanie z nielegalnego oprogramowania szkodzą gospodarce oraz rozwojowi przedsiębiorstw. Co więcej, narażają się na odpowiedzialność cywilno i karnoprawną.” — powiedział Jenny Blank z BSA.

Jednym z przypadków opisanych w tegorocznym raporcie jest sprawa Tommy’ego Rushinga, który został niedawno skazany na karę 3 lat więzienia za naruszenie praw autorskich w związku z oferowaniem sprzedaży pirackich kopii oprogramowania Adobe oraz Macromedia w 4 komercyjnych serwisach internetowych. W innej podobnej sprawie Timothy Dunaway został skazany na 41 miesięcy pozbawienia wolności za sprzedaż podróbek oprogramowania komputerowego za pośrednictwem 40 różnych stron internetowych.

Poza terytorium Stanów Zjednoczonych, sąd na Tajwanie skazał dwie osoby na 6 miesięcy więzienia za nielegalne powielenie oprogramowania. Z kolei na Węgrzech organy ścigania przeprowadziły przeszukanie w największej w kraju firmie dystrybuującej nielegalne oprogramowanie, rekwirując około 250 terabajtów nielegalnych treści przechowywanych na 43 serwerach. Największa sprawa miała miejsce w Chinach, gdzie organy ścigania zatrzymały, a następnie sąd skazał twórców i administratorów serwisu tomatolei.com, portalu oferującego bezpłatne pobieranie olbrzymich ilości nielegalnego oprogramowania Adobe, Autodesk, Microsoft i Symantec.


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

LinkedIn czyta dane ze schowka
7 lipca 2020
Nowa funkcja w systemie iOS 14 wykryła, że LinkedIn kopiuje dane ze schowka. Microsoft, do którego należy serwis, twierdzi, że to błąd.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto