A A A

10 lat Intel Extreme Masters – jak pisano historię e-sportu

4 marca 2016, 07:10
56 przystanków na czterech kontynentach. Ponad 1000 zawodowych graczy rywalizujących o łączną pulę nagród przekraczającą 4,6 mln dolarów! W tym roku swoje dziesiąte urodziny obchodzi najpopularniejsza i najdłużej działającą liga rozgrywek elektronicznych – Intel Extreme Masters.
10 lat Intel Extreme Masters – jak pisano historię e-sportu

Organizatorzy spodziewają się, że od 4 do 6 marca Katowice odwiedzi ponad 100 tysięcy fanów gier komputerowych. Historia IEM rozpoczęła się w 2006 roku. Pierwszy finał miał miejsce na targach CeBIT w Hanowerze, gdzie odbywał się przez kolejnych sześć lat, czyli dopóki schedy po nim nie przejął katowicki Spodek. Intel Extreme Masters był początkowo ligą europejską, dopiero w drugim sezonie w latach 2007 - 2008 urósł do rangi globalnego wydarzenia. To był początek niesamowitej podróży, która trwa do dziś. W siódmym sezonie jeden z przystanków IEM po raz pierwszy zawitał w katowickim Spodku. W kolejnym sezonie Katowice stały się już gospodarzem finału tego jednego z największych turniejów e-sportowych.

E-sportowe dyscypliny IEM

W tym roku, w katowickim Spodku, zawodnicy będą rywalizować w trzech różnych dyscyplinach, pojedynkując się na wirtualnych polach bitew gier:

- „League of Legends" (gra MOBA, w której dwie drużyny bohaterów ze świata fantasy walczą polu bitwy)

- „StarCraft II" (gra w klimacie science fiction. Gracz buduje swoją armie i stara się przejąć kontrolę nad polem walki)

- „Counter Strike: Global Offensive" (gra FPS, w której przeciwko sobie walczą zawodnicy dwóch drużyn wcielający się w terrorystów oraz antyterrorystów)

Dyscypliny IEM zmieniały się w czasie. W pierwszym sezonie zawodnicy rywalizowali we wspomniane już „Counter-Strike 1.6" i „Warcraft III". Gry z gatunku FPS oraz strategiczne stały się fundamentem rozwoju e-sportu ze względu na spektakularny charakter rozgrywek. Wzrost gier z gatunku MOBA wniósł z kolei w piątym sezonie do cyklu IEM popularną grę free-to-play - „League of Legends", która od tej pory stała się najważniejszym tytułem kolejnych sezonów.

W 2010 roku kanon gier powiększył się o popularną produkcję Blizzarda, „StarCraft II", zastępując tym samym, w roli gry strategicznej, „Warcraft". To właśnie zawodnik tej gry - Kim „sOs" Yoo Jin w ósmej edycji IEM zgarnął najwyższą w historii jednostkową nagrodę o wartości 100 tysięcy dolarów. W szóstym sezonie zarówno gracze, jak i widzowie, pożegnali się z „Counter-Strike 1.6". Rozgrywki wzbogaciły się za to o obecnie najpopularniejszą na świecie grę free-to-play - „League of Legends".

Wielka rewolucja - finał Intel Extreme Masters w Polsce

Ósmy sezon okazał się przełomowy. W 2014 roku po raz pierwszy finał IEM odbył się nie w Hanowerze, a w Katowicach, które ugościły kilkadziesiąt tysięcy fanów e-sportu. W tym sezonie jako turniej dodatkowy pojawiły się również rozgrywki w „Counter-Strike: Global Offensive". Popularna gra FPS zastąpiła królujące wcześniej na scenie „Counter-Strike 1.6", które odeszło rok wcześniej na e-sportową emeryturę. To właśnie w Katowicach padły wszelkie możliwe rekordy cyklu Intel Extreme Masters. W szczytowym momencie, w trakcie finału w 2015 roku, transmisję na popularnej platformie streamingowej Twitch oglądało ponad milion osób, a katowicki Spodek odwiedziło ponad 100 tysięcy miłośników e-sportu. Istotny udział w narodzinach tego fenomenu miało powstanie w 2011 platformy streamingowej - Twitch.tv. Był to kamień milowy w procesie docierania do odbiorców z całego świata. Dzięki tego typu serwisom wyraźnie widać, że mamy do czynienia z globalnym charakterem ligi Intel Extreme Masters.

Prawdziwa rewolucja dokonała się również w dziedzinie sprzętu dedykowanego profesjonalnym graczom. W pierwszym sezonie sercem komputerów używanych w rozgrywkach były procesory Intel Core 2 Extreme wykonane w 65-nanometrowej technologii. Z roku na rok wykorzystywane są coraz wydajniejsze technologie, dzięki czemu Intel umacnia swoją pozycję lidera na rynku gamingowym. Tegoroczna jubileuszowa edycja to prawdziwy przełom - urządzenia napędzane będą układami Intel Core i7 szóstej generacji.

Dziesiąty, jubileuszowy finał, z pewnością po raz kolejny dostarczy uczestnikom wielu emocji. Już podczas eliminacyjnego przystanku w San Jose organizatorzy zaskoczyli widzów i zorganizowali pokazowy pojedynek w "League of Legends", w którym wzięli udział miliarder Mark Cuban i CEO Intela, Brian Krzanich. Cel rozgrywek był szczytny, ponieważ fundusze przekazano na CyberSmile Foundation.

Fanów gier komputerowych ucieszy zapewne fakt, że tegoroczny finał będzie również obfitował w turnieje dodatkowe. Oprócz popularnej karcianki - Hearthstone'a, który już od dwóch lat pojawia się na IEM - rozegrane zostaną turnieje w „Heroes of the Storm" i „Rainbow Six Siege". Produkcje te po raz pierwszy pojawią się w cyklu Intel Extreme Masters.

Daty i godziny rozgrywek można śledzić na oficjalnej stronie Intel Extreme Masters.

Wszystkie streamy z rozgrywek można obejrzeć na żywo W TYM MIEJSCU


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto