A A A

1000 razy potężniejsze superkomputery

26 sierpnia 2011, 15:10
1000 razy potężniejsze superkomputery

Naukowcy z Chin rozpoczęli intensywne prace nad projektowaniem nowej generacji superkomputerów.

Przygotowują się oni do zbudowania superkomputera o mocy 100 petaflopów, który miałby być gotowy w już w 2015 roku, ich celem jest również stworzenie 10 razy potężniejszej maszyny, której moc przekroczy magiczną barierę 1 exaflopa - do 2020roku. Niektóre firmy oraz instytucje rządowe, takie jak IBM czy DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) twierdzą, że uda im się osiągnąć ten cel już w 2018 roku. Jeżeli faktycznie udałoby im się zrealizować tak ambitne plany, oznaczałoby to, iż w przeciągu zaledwie 8 lat moc superkomputerów wzrosłaby aż 1000 krotnie !.

Maszyny takie otworzyłyby przed naukowcami całkowicie nowe możliwości związane np. z : symulowaniem procesów biologicznych na poziomie molekularnym, projektowaniem nowych leków, odkrywaniem tajemnic największych nękających ludzkość chorób, odkrywaniem tajemnic kosmosu, projektowaniem nowych super materiałów, nanomaszyn , 1000 razy bardziej szczegółową symulacją czekającej nas pogody oraz wieloma innymi ważnymi aspektami codziennego życia.

Komputer o mocy 1 exaflopa będzie 1000 razy potężniejszy od maszyny prowadzącej obliczenia z prędkością 1 petaflopa, czyli od komputerów dzisiejszej generacji. Zaledwie kilka miesięcy temu Japonia zaprezentowała swoje najnowsze dzieło – K Computer - superkomputer o wydajności 8162 PFLOPS. Rok wcześniej pierwsze miejsce na liście najszybszych komputerów na świecie zajmował „ Tianhe-1A” - chiński superkomputer o mocy wynoszącej 2,5 petaflopa.

Naukowcy mają przed sobą wiele różnego rodzaju problemów do pokonania m.in. kwestii związanych z działaniem CPU, łączeniem wielu komputerów, ich programowaniem , zarządzaniem konsumpcją energii, w taki sposób, aby mimo ciągłego wzrostu mocy komputerów pozostawała ona na tym samym poziomie co obecnie, bądź rosła tylko w niewielkim stopniu, oraz z radzeniem sobie z tematem tolerancji tych przeogromnych systemów na błędy.

Osiągniecie wyznaczonych sobie przez wiele krajów celu ( gdyż nie tylko Chiny dążą do możliwości wykorzystania ogromnego potencjału jaki przyniosą w momencie swojego pojawienia się komputery nowej generacji) będzie wymagało nie tylko wielu technologicznych przełomów, ale także całkowicie nowego podejścia ich projektantów, do rozwiązania problemu , a także ich promocję wśród obecnych oraz przyszłych użytkowników takich maszyn , preferujących zazwyczaj starsze systemy, do których przyzwyczaili się na przestrzeni lat.

Patryk Solarczyk


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto