A A A

1000 razy potężniejsze superkomputery

26 sierpnia 2011, 15:10
1000 razy potężniejsze superkomputery

Naukowcy z Chin rozpoczęli intensywne prace nad projektowaniem nowej generacji superkomputerów.

Przygotowują się oni do zbudowania superkomputera o mocy 100 petaflopów, który miałby być gotowy w już w 2015 roku, ich celem jest również stworzenie 10 razy potężniejszej maszyny, której moc przekroczy magiczną barierę 1 exaflopa - do 2020roku. Niektóre firmy oraz instytucje rządowe, takie jak IBM czy DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) twierdzą, że uda im się osiągnąć ten cel już w 2018 roku. Jeżeli faktycznie udałoby im się zrealizować tak ambitne plany, oznaczałoby to, iż w przeciągu zaledwie 8 lat moc superkomputerów wzrosłaby aż 1000 krotnie !.

Maszyny takie otworzyłyby przed naukowcami całkowicie nowe możliwości związane np. z : symulowaniem procesów biologicznych na poziomie molekularnym, projektowaniem nowych leków, odkrywaniem tajemnic największych nękających ludzkość chorób, odkrywaniem tajemnic kosmosu, projektowaniem nowych super materiałów, nanomaszyn , 1000 razy bardziej szczegółową symulacją czekającej nas pogody oraz wieloma innymi ważnymi aspektami codziennego życia.

Komputer o mocy 1 exaflopa będzie 1000 razy potężniejszy od maszyny prowadzącej obliczenia z prędkością 1 petaflopa, czyli od komputerów dzisiejszej generacji. Zaledwie kilka miesięcy temu Japonia zaprezentowała swoje najnowsze dzieło – K Computer - superkomputer o wydajności 8162 PFLOPS. Rok wcześniej pierwsze miejsce na liście najszybszych komputerów na świecie zajmował „ Tianhe-1A” - chiński superkomputer o mocy wynoszącej 2,5 petaflopa.

Naukowcy mają przed sobą wiele różnego rodzaju problemów do pokonania m.in. kwestii związanych z działaniem CPU, łączeniem wielu komputerów, ich programowaniem , zarządzaniem konsumpcją energii, w taki sposób, aby mimo ciągłego wzrostu mocy komputerów pozostawała ona na tym samym poziomie co obecnie, bądź rosła tylko w niewielkim stopniu, oraz z radzeniem sobie z tematem tolerancji tych przeogromnych systemów na błędy.

Osiągniecie wyznaczonych sobie przez wiele krajów celu ( gdyż nie tylko Chiny dążą do możliwości wykorzystania ogromnego potencjału jaki przyniosą w momencie swojego pojawienia się komputery nowej generacji) będzie wymagało nie tylko wielu technologicznych przełomów, ale także całkowicie nowego podejścia ich projektantów, do rozwiązania problemu , a także ich promocję wśród obecnych oraz przyszłych użytkowników takich maszyn , preferujących zazwyczaj starsze systemy, do których przyzwyczaili się na przestrzeni lat.

Patryk Solarczyk


INTERIA.PL
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto