A A A

12 internetowych zagrożeń na święta

25 listopada 2009, 09:10
12 internetowych zagrożeń na święta

Do świąt jeszcze daleko, ale cyberprzestępcy nie próżnują - niedługo internauci staną się celem ataków.

David Marcus, ekspert do spraw bezpieczeństwa firmy McAfee, w rozmowie z serwisem CNET wymienił 12 największych zagrożeń, jakie czyhają na internautów podczas świąt. Warto się z nimi zapoznać. - Źli ludzie wiedzą, że internauci podczas świąt częściej wydają pieniądze w sieci - twierdzi Marcus. Bez wątpienia wykorzystają oni ten fakt.

12 internetowych zagrożeń na święta

1. Oszustwa dobroczynne, czyli fałszywe organizacje charytatywne i temu podobne. Cyberprzestępcy wykorzystują dobroć i ufność korzystających z sieci.

2. Fałszywe faktury, rzekomo wysłane przez firmy kurierskie. Dowiadujemy się z nich, że wysłana przez nas paczka (albo przesyłka wysłana do nas) nie mogła dotrzeć, dlatego potrzebne są nasze dodatkowe dane.

3. Zaproszenia od nieistniejących profili, które dostajemy na nasze skrzynki pocztowe. Na maila możemy otrzymać link z prośbą o przyjęcie do grona znajomych. W rzeczywistości jednak jest to osobny mail wysłany do nas przez cyberprzestępców. Po wejściu do samego serwisu społecznościowego okazuje się, że nie mamy jakichkolwiek informacji.

4. Kartki świąteczne to łatwy sposób na oszukanie internautów. Myślimy, że otrzymaliśmy życzenia świąteczne, a tymczasem pod ładnie prezentującą się kartką znajdziemy jedynie link do szkodliwego oprogramowania.

5. Podrabiana biżuteria i inne dobra, czyli oferty kupna po naprawdę niskich cenach (za niskich) zazwyczaj drogich produktów.

6. Włamania do sieci, szczególnie do sieci bezprzewodowych, a także włamania do samych sklepów. Warto mieć pewność, że korzystamy z zabezpieczonej sieci Wi-Fi, a sklep, w którym kupujemy prezenty, nie padł ofiarą hakerów. Najprostszym sposobem na to, by to sprawdzić, jest kontrola początku adresu internetowego - powinien tam widnieć adres "https".

7. Niebezpieczne kolędy - jakkolwiek dziwnie to brzmi, na czas świąt tworzone są fałszywe strony internetowe z kolędami oraz inną tematyką świąteczną. Po wejściu na taką stronę na naszym komputerze mogą zainstalować się szkodliwe programy.

8. Szybka praca przed świętami - przestępcy wykorzystują chęć zarobienia pieniędzy na świąteczne wydatki, tworząc fałszywe strony, lewe oferty oraz inne sposoby na wyciągnięcie danych poszukujących pracy.

9. Fałszywe aukcje internetowe - to kolejne sposoby wyciągnięcia pieniędzy podczas świątecznej gorączki.

10. Kradzież haseł oraz danych - standardowe zagrania cyberprzestępców, tym łatwiejsze do przeprowadzenia w trakcie świątecznej zawieruchy.

11. Phising świąteczny, czyli linki do fałszywych stron bankowych. Kolejne standardowe zagranie wpasowane w okres świąteczny.

12. Porywanie plików w zamian za okup.

Jak zapobiec opisanym zagrożeniom? Oprócz stosownego oprogramowania, zabezpieczającego nasz komputer, jak zawsze, trzeba zachować szczególną ostrożność. Brzmi banalnie, ale w pełni wystarcza.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto