A A A

200 milionów urządzeń podatnych na ataki

30 lipca 2019, 14:10
200 milionów urządzeń jest narażone na ataki hakerów. Są wśród nich windy i sprzęt medyczny...
200 milionów urządzeń podatnych na ataki

Portal Ars Technica przywołał raport badaczy z firmy Armis, zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Naukowcy przeanalizowali, że z 2 miliardów urządzeń działających pod kontrolą VxWorks (jeden z najpopularniejszych systemów czasu rzeczywistego) na świecie, wiele z nich narażonych jest na ataki hakerskie.

VxWorks kontroluje pracę wielu urządzeń, w tym wind i sprzętu medycznego. Badacze odkryli sześć błędów kodu oraz pięć mniej poważnych usterek, pozwalających na wyciek informacji i podatnych na ataki z wykorzystaniem błędu odmowy dostępu.

Raport uspokaja, że luki nie dotyczą wydanej w zeszłym tygodniu poprawionej wersji VxWorks. Większość maszyn jest więc bezpieczna, ale raport podaje, że podatne wersje systemu operacyjnego wciąż kontrolują pracę 200 milionów urządzeń. Wskutek ataku można natomiast dokonać kradzież danych i przejęcia kontroli nad urządzeniami.

Zdaniem Wind River rzeczywista skala zagrożenia jest niższa, bo znaczna część podatnych na atak urządzeń to drukarki, routery i modemy, a konsekwencje ich przejęcia byłby dużo mniejsze niż np. w przypadku windy.

fot. Wind River


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto