A A A

200 milionów urządzeń podatnych na ataki

30 lipca 2019, 14:10
200 milionów urządzeń jest narażone na ataki hakerów. Są wśród nich windy i sprzęt medyczny...
200 milionów urządzeń podatnych na ataki

Portal Ars Technica przywołał raport badaczy z firmy Armis, zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Naukowcy przeanalizowali, że z 2 miliardów urządzeń działających pod kontrolą VxWorks (jeden z najpopularniejszych systemów czasu rzeczywistego) na świecie, wiele z nich narażonych jest na ataki hakerskie.

VxWorks kontroluje pracę wielu urządzeń, w tym wind i sprzętu medycznego. Badacze odkryli sześć błędów kodu oraz pięć mniej poważnych usterek, pozwalających na wyciek informacji i podatnych na ataki z wykorzystaniem błędu odmowy dostępu.

Raport uspokaja, że luki nie dotyczą wydanej w zeszłym tygodniu poprawionej wersji VxWorks. Większość maszyn jest więc bezpieczna, ale raport podaje, że podatne wersje systemu operacyjnego wciąż kontrolują pracę 200 milionów urządzeń. Wskutek ataku można natomiast dokonać kradzież danych i przejęcia kontroli nad urządzeniami.

Zdaniem Wind River rzeczywista skala zagrożenia jest niższa, bo znaczna część podatnych na atak urządzeń to drukarki, routery i modemy, a konsekwencje ich przejęcia byłby dużo mniejsze niż np. w przypadku windy.

fot. Wind River


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
dawidsab
dawidsab
30 lipca 2019, 18:31
Witam! A co ma wspólnego taka przykładowa winda z komputerami i z atakiem hakerów? :zdziwko: Niby jak można zdalnie przejąć kontrolę nad windą? Co innego bankomat.  Bankomat, to przecież taki mały komputer wypłacający pieniądze.  Ale winda? :oczy:
Najnowsze aktualności

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6
16 września 2019
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.Gracz ukarany więzieniem za swating
16 września 2019
Jeden z graczy Call of Duty zrewanżował się koledze za przegraną, nasyłając na niego oddział SWAT. "Dowcip" skończył się śmiercią...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto