A A A

2,5 proc. światowego spamu pochodzi z Polski

26 marca 2012, 09:31
2,5 proc. światowego spamu pochodzi z Polski

W zeszłym miesiącu spamerzy przede wszystkim atakowali użytkowników Facebooka oraz wykorzystywali popularne święta. W pierwszej dziesiątce największym spamerów znalazła się Polska.

W lutym eksperci z Kaspersky Lab obserwowali ciąg dalszy styczniowych masowych wysyłek spamowych wykorzystujących dzień św. Walentego. Największa liczba niechcianych walentynek została odnotowana 12 lutego i stanowiła 0,2% wszystkich wiadomości spamowych. W zakresie spamu angielskojęzycznego pojawiły się wiadomości oferujące prezenty wielkanocne oraz symbole tego święta.

Co ciekawe, odnotowano angielskojęzyczny spam wykorzystujący Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony 8 marca, który nie jest popularnym świętem w państwach anglojęzycznych. Interesujące jest to, że płci pięknej oferowano jako prezent "pigułki na potencję przeznaczone dla mężczyzn".

W analizowanym okresie szkodliwe pliki zostały zidentyfikowane w 2,8% wszystkich wiadomości e-mail - co stanowi spadek o 1,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Drugi miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu w rankingu państw o największym współczynniku szkodliwego oprogramowania wykrytego w poczcie e-mail znalazły się Stany Zjednoczone. Z pierwszej 10 zniknęła Rosja, ustępując miejsca Brazylii. Indie przesunęły się z 4. miejsca na 6., po tym jak państwo to odnotowało współczynnik niższy o około 1,5% i zostało wyprzedzone przez Niemcy.

- Zmniejszający się udział spamu zawierającego szkodliwe załączniki stanowi prawdopodobnie fazę przejściową - mówi Maria Namiestnikowa, starszy analityk spamu z Kaspersky Lab. - Jest bardzo mało prawdopodobne, że spamerzy zrezygnują z udziału w programach partnerskich służących do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania, zwłaszcza w czasie, gdy z powodu kryzysu gospodarczego ma miejsce spadek poziomu spamu w domenach internetowych krajów rozwijających się - dodała.

Ranking państw pochodzenia spamu nie zawierał praktycznie żadnej zmiany. Indie mocno trzymają się swojej pozycji lidera, a tuż za nimi uplasowała się Indonezja i Brazylia. Podsumowując, 12. pozycji zajmują ci sami gracze co w poprzednim miesiącu, mimo że niektórzy z nich zamienili się miejscami. Z Polski (nadal na 9. miejscu rankingu) pochodziło w lutym 2012 r. 2,5 proc. globalnego spamu.

Liczba wykrytych ataków phishingowych zwiększyła się o 3,5% w przypadku stron stworzonych w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników portali społecznościowych. W lutym najpopularniejszym celem ataków phisherów byli użytkownicy Facebooka. Jednocześnie sklepy internetowe i aukcje odnotowały 3% spadek pod względem liczby wykrytych ataków phishingowych.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto