A A A

3 grudnia SMS kończy 25 lat!

3 grudnia 2017, 10:00
3 grudnia przypadają 25. urodziny SMS-a, który mimo wieku wciąż ma się bardzo dobrze. W zeszłym roku Polacy wysłali ponad 50 mld wiadomości tego typu.
3 grudnia SMS kończy 25 lat!

Pierwszy w historii ludzkości SMS "powędrował" przez brytyjską sieć Vodafone 3 grudnia 1992 roku. Neil Papworth - jeden z pracowników telekomunikacyjnego giganta - przesłał w nim bożonarodzeniowe "Merry Christmas" swoim kolegom. Był to jednak wyjątek, ponieważ operatorzy korzystali z nich w celu powiadamiania swoich klientów o zmianach w cenniku czy awariach. Co ciekawe - nie istniała wtedy technologia pozwalająca na przesyłanie SMS-ów do innych sieci.

Finlandia forpocztą

Rynkiem, na którym zadebiutowały komercyjnie sprzedawane usługi SMS, była Finlandia. Wszystko zaczęło się w 1993 roku. Ponad 20 lat temu użytkownicy spotkali się z poważnymi ograniczeniami sprzętowymi - większość telefonów nie była przystosowana do redagowania wiadomości tekstowych. Wyjątek stanowiły urządzenia doskonale wszystkim znanej Nokii.

W 1995 roku na jednego użytkownika przypadało miesięcznie tylko 0,4 wiadomości. Powodem był niedoskonały wówczas system naliczania opłat za wysyłane treści. Z biegiem czasu problem został wyeliminowany, a nowa forma komunikacji stawała się coraz bardziej popularna. W 2000 roku na jednego użytkownika komórki przypadało miesięcznie już 35 wiadomości. Dziesięć lat później na całym świecie wysłano ponad 6,1 bilionów SMS-ów, co daje 192 tysiące wiadomości na sekundę. Te ostatnie liczby najlepiej oddają skalę popularności tej formy komunikacji. SMS-y z biegiem lat ewoluowały. Za ich pośrednictwem można przesyłać nie tylko tekst, ale również dźwięk (EMS) i obraz (MMS). Rozmiar klasycznej wiadomości tekstowej jest ograniczony liczbą znaków: 160 znaków 7-bitowych lub 140 znaków 8-bitowych.

SMS wciąż cieszy się popularnością

Łącznie w 2016 roku Polacy wysłali ponad 50 mld wiadomości, czyli prawie 1000 na osobę, jak wynika z badania UKE "Poczta i telekomunikacja - wyniki działalności w 2016 r". To nadal chętnie wybierany kanał komunikacji, gdy trzeba komuś szybko przesłać pilną wiadomość albo złożyć życzenia. Zgodnie z badaniami Instytutu Badań Opinii RMF z 2016 roku, 71 proc. Polaków złożyło świąteczne życzenia SMS-em, MMS-em lub przez telefon.

Jak pokazuje raport "Data never sleeps 5.0", co minutę na świece wysyłanych jest 15 milionów SMS-ów. I chociaż komunikatory internetowe stopniowo je wypierają, to prawdziwy renesans komunikacji mobilnej widać w marketingu. Nie dziwi to jednak kiedy spojrzy się na statystyki. Wskaźnik Open Rate wynosi w przypadku SMS-ów aż 97 proc., co stawia je w czołówce narzędzi komunikacyjnych - twierdzą eksperci z firmy SMSAPI.

Jaka jest przyszłość SMS-ów?

W odróżnieniu od wiadomości e-mail, które powoli stają się formalnym sposobem komunikacji, SMS-y traktujemy bardziej osobiście. Według badań przeprowadzonych przez Right Mobile Phone - 80 proc. osób odczuwa smutek, gdy nie dostanie odpowiedzi na wysłaną przez siebie wiadomość, a nieotrzymanie jakiegokolwiek SMS-a w ciągu całego dnia wywołuje poczucie osamotnienia wśród aż 41 proc. użytkowników komórek.

Przez 25 lat wiadomość tekstowa umożliwiała skuteczną komunikacją i wciąż jest bardzo popularna. Jednak już wkrótce SMS może zmienić się nie do poznania - GSMA, organizacja zrzeszająca operatorów z całego świata, zapowiada wdrożenie formatu RCS, który odświeży SMS i da mu funkcje zarezerwowane do tej pory dla komunikatorów internetowych.

Kilka ciekawostek o SMS-ach

- Filipińczycy są najbardziej aktywnymi użytkownikami SMS-ów na świecie. Przeciętny obywatel Filipin wysyła tygodniowo 189 wiadomości, podczas gdy obywatel Wielkiej Brytanii około 50,

- Pierwsze głosowanie za pomocą SMS miało miejsce na festiwalu Eurowizji w 2002 roku w Talinnie,

- W 2008 roku brytyjski lekarz David Nott przeprowadzi skomplikowaną operację amputacji ramienia, którą wykonał bazując na instrukcjach od swojego kolegi chirurga, wysyłanych w wiadomościach SMS. Rzecz działa się w Demokratycznej Rebublice Konga, gdzie kontakt telefoniczny był utrudniony. Operacja przebiegła pomyślnie,

- Statystycznie mężczyźni wysyłają więcej wiadomości SMS od kobiet, ale ich treść jest z reguły krótsza i bardziej konkretna,

- Jak zbadali specjaliści z Mobilesquared, 90 proc. wiadomości SMS jest odczytywana w ciągu 3 minut od dostarczenia.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Indie zakazały aplikacji TikTok
21 kwietnia 2019
Indyjski rząd nakazał Apple oraz Google zbanować aplikację TikTok w swoich sklepach z aplikacjami. Powód? Wykorzystywanie jej przez dzieci i...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto