A A A

30 mln dolarów od Google'a

14 września 2007, 14:36
30 mln dolarów od Google'a

Google przeznaczy 30 milionów dolarów na nagrody w konkursie na realizację misji bezzałogowego lądowania na Księżycu. Konkurs, ogłoszony przez X Prize Foundation, skierowany jest do pozarządowych organizacji z całego świata.
Zwycięski zespół powinien zbudować sondę, która wyląduje na powierzchni srebrnego globu. Księżycowy pojazd powinien przejechać pół kilometra i przesłać na Ziemię 1 GB plików ze zdjęciami i nagraniami, wykonanych kamerą HD. Dodatkowe 5 milionów dolarów nagrody przewidziano w przypadku znalezienia przez sondę miejsc dawnych lądowań amerykańskich i radzieckich statków kosmicznych. Pierwszy etap konkursu ma zakończyć się do 31 grudnia 2012 roku. Jeśli do tego czasu nikt nie spełni wspomnianych kryteriów, to termin zakończenia konkursu zostanie przesunięty o dwa lata. Jednocześnie nagroda będzie zmniejszona do 15 milionów dolarów.

Fundacja X Prize już wcześniej organizowała konkursy zachęcające prywatnych inwestorów do inwestowania w technologie kosmiczne. Poprzednim projektem było 10 milionów dolarów nagrody dla konstruktorów pierwszego zbudowanego za prywatne pieniądze statku kosmicznego. Zdobyli ją Burt Rutan i Paul Allen, którzy zbudowali i pomyślnie oblatali samolot SpaceShipOne.

Źródło: DailyTech


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto