A A A

37 mln klatek na sek. - superszybki aparat w walce z nowotworami

11 lipca 2012, 09:14
37 mln klatek na sek. - superszybki aparat w walce z nowotworami

Inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego (UCLA) stworzyli aparat mogący rejestrować nawet 36,7 mln klatek na sekundę. Do czego zostanie wykorzystane to potężne urządzenie?

Ten niezwykły aparat wykonano z myślą o skutecznym i szybkim wykrywaniu komórek nowotworowych. Stanowi on swego rodzaju mieszankę wielu sprawdzonych i powszechnie wykorzystywanych metod, w tym najpopularniejszej - cytometrii przepływowej. Urządzenie jest w stanie rejestrować do 36,7 mln klatek na sekundę przy szybkości migawki rzędu 27 pikosekund (jedna pikosekunda to 10-12 sek). Jest przy tym niezwykle czuły i precyzyjny. Doskonale radzi sobie ze strumieniem komórek poruszającym się z prędkością 14,9 km/h. W ten sposób potrafi "zbadać" ponad 100 tys. komórek na sek.

Działanie najszybszego na świecie aparatu opiera się na naświetlaniu materiału biologicznego wiązkami lasera. Ten zawieszony jest w roztworze, który przepływa przez odpowiedni system. Co ciekawe - jedynym ograniczeniem urządzenia jest właśnie prędkość przepływu komórek. Jeżeli udałoby się go zwiększyć - bez wywierania zbyt dużego ciśnienia - naukowcy mogliby zbadać nawet 200 tys. komórek na sek.


Jakub Płaza
jakub.plaza@firma.interia.pl
Tagi: sprzęt, nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Co planują twórcy Snapchata?
18 września 2019
Komunikator stracił wielu użytkowników po tym, jak Facebook skopiował funkcje Snapchata do swojej aplikacji. Twórcy narzędzia nie poddali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto