A A A

450 tys. nazw użytkowników i haseł wykradzionych od brokera kryptowalut Coinmama

25 lutego 2019, 12:00
Coinmama, witryna internetowa umożliwiająca „szybki, bezpieczny i przyjemny” zakup przy pomocy karty kredytowej - kryptowalut Bitcoin i Ether, ucierpiała na skutek naruszenia danych osobowych prawie pół miliona klientów.
450 tys. nazw użytkowników i haseł wykradzionych od brokera kryptowalut Coinmama

Coinmama uważa, że naruszone dane obejmują około 450 tys. adresów e-mail i zaszyfrowanych haseł tych użytkowników, którzy zarejestrowali się przed 5 sierpnia 2017 r.

W poradniku opublikowanym na swojej stronie internetowej Coinmama wiąże aktualny wyciek danych z szerszą falą naruszeń, w wyniku których zaatakowanych zostało co najmniej 30 różnych stron internetowych (w tym MyFitnessPal, Houzz i Coffee Meets Bagel), dotykając w rezultacie setki milionów użytkowników.

Uzyskane na drodze przestępczej dane sprzedawane są na stronach internetowych kryminalnego podziemia, w partiach wycenianych na dziesiątki tysięcy dolarów.

W ostatnio oferowanym przez hakera Gnosticplayers pakiecie danych, 450 tys. rekordów pochodzących od Coinmama wystawionych jest na sprzedaż:

- 57 milionów rekordów skradzionych ze strony internetowej Houzz

- 40 milionów rekordów skradzionych z witryny strumieniowej transmisji wideo YouNow

- 18 milionów rekordów skradzionych z witryny rezerwacji podróżnych Ixigo

- 5 milionów rekordów wykradzionych z zespołowej gry online Stronghold Kingdoms

- 4 miliony rekordów skradzionych z witryny gier planszowych Roll20

- 1,8 miliona rekordów skradzionych z witryny udostępniania plików Ge.tt

- 1 milion rekordów wykradzionych z serwisu dla posiadaczy zwierząt domowych PetFlow.

Dane związane z Coinmamą są obecnie oferowane przez hakera za 0,351 Bitcoina (1358 USD). Towarzyszy im zapewnienie, że zawierają aż 70 tysięcy złamanych haseł.

Oczywiście użytkownicy Coinmamy powinni zachować spokój i rozsądek, a przy najbliższej okazji zmienić hasło. Jak w przypadku wszystkich prowadzących do ujawnienia hasła naruszeń danych, trzeba także zadbać o unikalność hasła (stosowanie różnych haseł w różnych usługach internetowych) - radzi Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Interesujące jest spostrzeżenie analityków bezpieczeństwa wskazujące, że wiele baz danych naruszonych przez Gnosticplayersa prawdopodobnie wykorzystuje oprogramowanie PostgreSQL. Spekuluje się, że haker mógł wykorzystać lukę w upublicznionym kodzie źródłowym PostgreSQL, włamując się w ten sposób do wybranych witryn celem pozyskania cennych danych.

Ponieważ hakerowi udaje się zyskać dostęp do tak wielu wrażliwych danych, na tak wielu stronach internetowych, wydaje się, że rozsądnie będzie, by firmy korzystające z PostgreSQL przyjrzały się bliżej swojej infrastrukturze. W końcu lepiej jest znaleźć luki w zabezpieczeniach swojej strony samemu, niż czekać, aż zrobi to złośliwy haker - dodają eksperci z Bitdefendera.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościHulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto