A A A

5 milionów nowych zagrożeń w ciągu trzech miesięcy

7 października 2009, 11:15
5 milionów nowych zagrożeń w ciągu trzech miesięcy

Laboratorium PandaLabs opublikowało kwartalny raport dotyczący aktywności złośliwego oprogramowania w okresie od lipca do września 2009 r. Wynika z niego, iż wzrosła liczba trojanów (71 proc.), programów adware (13 proc.) i spyware (9 proc.). Prawie zniknęły wirusy i robaki, które stanowiły 2% wszystkich zagrożeń. 

Największą nowością jest fakt, iż w badanym kwartale hakerzy pobili wszelkie rekordy w tworzeniu nowych zagrożeń. W ciągu ostatnich trzech miesięcy Laboratorium PandaLabs zarejestrowało 5 milionów nowych odmian złośliwego oprogramowania. Większość z nich stanowiły trojany bankowe, ale wzrosła także liczba programów adware i spyware.

„Aktualnie otrzymujemy ok. 50 tys. nowych przykładów złośliwego  oprogramowania dziennie. Jeszcze kilka miesięcy temu było to 37 tys. Nie ma podstaw, aby sądzić, że sytuacja ulegnie poprawie w ciągu najbliższych miesięcy” - mówi Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.

 

 

Liczba zainfekowanych komputerów zwiększyła się o 15 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. W ponad 37proc. przypadków winne były trojany, a 18,68 proc. infekcji spowodowało oprogramowanie adware. Liczba zagrożeń tej kategorii rośnie szczególnie szybko w związku z rozprzestrzenianiem się fałszywych programów antywirusowych i aplikacji typu rogueware.

 

 

W raporcie omówiono również tendencje badane w okresie lipiec – wrzesień 2009 r. Laboratorium PandaLabs odnotowało znaczny wzrost rozpowszechniania złośliwego oprogramowania poprzez spam, portale społecznościowe i techniki optymalizacji wyszukiwarek, kierujące użytkowników do fałszywych stron internetowych, z których pobierane jest złośliwe oprogramowanie. Te metody rozpowszechniania złośliwych programów często wykorzystują techniki inżynierii społecznej, bazując na aktualnościach, takich jak świńska grypa, Dzień Niepodległości, pożary lasów czy przemowy Baracka Obamy.

Cały raport można pobrać ze strony http://www.pandasecurity.com/homeusers/security-info/tools/reports/


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto