A A A

5 scenariuszy bezpieczeństwa na święta

25 grudnia 2014, 12:00
Święta Bożego Narodzenia nie tylko przynoszą radość i prezenty, ale mogą stać się również bardzo niebezpieczne dla użytkowników Internetu. W tym okresie możemy zaobserwować zwiększoną aktywność cyber-przestępców, a także działanie Haker Grincha przygotowującego nowe oszustwa i ataki internetowe.
5 scenariuszy bezpieczeństwa na święta

Złodzieje tożsamości w 2013 roku łapali nowe ofiary średnio co dwie sekundy, według Javelin Strategy & Research liczba ofiar wzrosła do 13,1 mln. Liczby te wyrażają tylko straty wynikające z oszustw, jednak Boże Narodzenie przynosi zdecydowanie więcej e-zagrożeń. Oto pięć scenariuszy zabezpieczeń, które powinno się wdrożyć do przedsiębiorstwa, jak również zabezpieczyć komputery domowe, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w okresie świątecznym.

1. Utrata pieniędzy w trakcie płatności internetowych

Straty spowodowane oszustwami internetowymi rosną o około 30 na rok, niezależnie od ilości zaangażowanych form w dziedzinie bezpieczeństwa ograniczających ryzyko. Starając się znaleźć idealny prezent dla swoich bliskich można wpaść na jedną z fałszywych stron internetowych, których wiele można znaleźć przed świętami: fałszywe strony klepów internetowych, banków, a nawet fałszywe hotele.

2. Świąteczny spam

Bożonarodzeniowy spam rozpoczyna się już na początku listopada. Użytkownicy dostają wiele wiadomości z ofertami prezentów począwszy od słodyczy, zegarków, a kończąc na ekskluzywnych ofertach wakacyjnych. Wszystko może się zdarzyć po kliknięciu niechcianych wiadomości. Najczęstsze scenariusze obejmują straty pieniędzy i danych, które mogą wymościć od 100 do kilku tysięcy dolarów.

3. Podanie danych karty kredytowej na podejrzanych stronach

Inny scenariusz, który może zrujnować święta nie musi wiązać się z fałszywymi stronami internetowymi, ale takimi, które nie maja odpowiedniego zabezpieczenia lub współpracują z wątpliwymi sposobami płatności. W takim przypadku cyberprzestępcy mogą łatwo przechwycić oraz korzystać z danych kart kredytowych do kradzieży tożsamości i oszustw. Konta mogą zostać przejęte w wyniku oszustwa, mogą zostać zmienione dane kontaktowe i przejęty rachunek bankowy jak i konta sklepów internetowych. Nowe oszustwa mogą wykorzystywać twoją tożsamość do otwierania kont internetowych w twoim imieniu.

4. Docelowe kampanie Bożonarodzeniowego malware

Złośliwe kampanie mnożą się przed świętami przez to że użytkownicy spędzają więcej czasu na zakupach internetowych. Stanowią one kuszący cel dla twórców złośliwego oprogramowania, którzy szukają stale nowych metod do ominięcia zintegrowanych filtrów spamowych i antywirusowych.

5. Utrata pieniędzy i danych po zakupach z użyciem niezabezpieczonych hotspotów

To jest najniebezpieczniejszy scenariusz, który może przekształcić święta w piekło. Użytkownik znajduje niesamowitą ofertę na prezent, ale nieostrożnie kupuje go używając połączenia za pośrednictwem publicznego Internetu. Bez namysłu dokonując płatności, dane karty kredytowej w szybki sposób mogą zostać przejęte przez cyberprzestępców. Może być dużym zaskoczeniem gdy następna wypłata pieniędzy będzie niemożliwa.

Słowo scenariusz może sprawiać wrażenie, że to tylko fabuła filmu i nigdy Cię nie dotknie. To zły tok rozumowania, takie scenariusze codziennie dotykają wielu użytkowników na całym świecie. Wśród nich możesz się znaleźć i ty.

Aby ochronić się przed takim przedświątecznym niebezpieczeństwem, zaprezentujemy kilka wskazówek, o których warto pamiętać zanim przystąpi się do kupowania prezentów:

- Nigdy nie myśl, że jesteś nietykalny. Należy pamiętać, że to naruszenie bezpieczeństwa danych wytwarza największe ryzyko kradzieży tożsamości.

- Używaj programów antywirusowych na komputerze stacjonarnym, jak również na urządzeniach przenośnych. Zainstaluj narzędzia do ochrony aktywności online szczególnie w okresie świątecznym. Aby pomóc rozbudować swoje bezpieczeństwo Bitdefender oferuje SafepayTM, jest to bezpłatna aplikacja, która współpracuje z rozwiązaniem antywirusowym jako dodatkowa warstwa bezpieczeństwa. Narzędzie posiada przeglądarkę internetową odporną na włamania hakerów, która zapewni bezpieczeństwo wszystkim twoim transakcjom internetowym oraz bankowości. Podczas wpisywania poufnych informacji takich jak nazwy użytkownika i hasła możesz skorzystać z wirtualnej klawiatury, aby upewnić się, że haker nie będzie w stanie przejąć twoich haseł.

- Powiedz dwa razy tak, dla dwuskładnikowego uwierzytelnienia, jeżeli tylko jest możliwe jego użycie. Ta dodatkowa warstwa bezpieczeństwa pomaga zabezpieczyć konta przed przechwyceniem ich przez hakerów, ponieważ blokuje i dostarcza raporty na temat incydentów związanych z bezpieczeństwem w czasie rzeczywistym. Może również powiadomić Cię o tym, że ktoś próbuje uzyskać dostęp do twojego konta.

- Naruszenie danych może dotyczyć również dużych sklepów internetowych, dlatego warto sprawdzić warunki użytkownika, prywatności i bezpieczeństwa, nawet jeżeli jesteś klientem u renomowanych sprzedawców. W 2013 roku jeden na trzech konsumentów, który otrzymał informacje o naruszeniu danych padł ofiara oszustwa w tym samym roku, zgodnie z Javelin Strategy.

- Użyj zaufanego i bezpiecznego połączenia z Internetem. Unikaj publicznych hotspotów Wi-Fi podczas wysyłania informacji osobistych i finansowych. Zmieniaj swoje hasło regularnie, zwłaszcza przed świętami. Bitdefender SafepayTM chroni również twoją sieć przed nieautoryzowanym dostępem i zapewnia, że twoje dane bezpiecznie dotrą do miejsca przeznaczenia.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto