A A A

5 sposobów na wydłużenie życia baterii w UPS

25 lipca 2017, 13:00
Często użytkownicy urządzeń zasilania gwarantowanego zadają pytanie: Na jak długo wystarczy bateria w moim UPS? Odpowiedź na to pytanie jest jedna – to zależy. Żadna bateria nie jest w stanie działać wiecznie. Jednak jej żywot może zostać maksymalnie wydłużony pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku zasad. Co zrobić, aby bateria w urządzeniu posłużyła jak najdłużej?
5 sposobów na wydłużenie życia baterii w UPS

To, jak długo będzie służyć UPS, zależy od kliku czynników. Poniżej lista pięciu rad od APC by Schneider Electric, na które należy zwrócić uwagę:

1. Umiejscowienie UPS

Pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie, ma szczególne znaczenie. Przy wyborze odpowiedniego miejsca warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: odległość od okien lub obszarów dużej wilgotności, występowanie pyłów lub oparów powodujących korozję, jak również odpowiednią temperaturę panującą w środku pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest także zadbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza w miejscu, gdzie stoi UPS.

2. Temperatura otoczenia

Maksymalne wydłużenie życia baterii uzależnione jest także od temperatury otoczenia, która to nie powinna wynosić więcej, niż 25°C. Każde 10°C powyżej tej temperatury skutkować będzie skróceniem długości życia baterii aż o 50 proc. Dlatego też warto zwrócić uwagę, czy urządzenie stoi, np. przy kaloryferze lub w nasłonecznionym miejscu.

3. Częstotliwość wykorzystania

W momencie instalacji, każda bateria posiada 100 procent swojej mocy znamionowej. Jednak wraz z każdym kolejnym rozładowaniem, jej pojemność względna ulega nieznacznemu zmniejszeniu. Gruntowne zrozumienie częstotliwości wykorzystania baterii pozwala zauważyć nieprawidłowe lub zbyt częste przejścia na zasilanie bateryjne. Dzięki obserwacji można łatwiej, a przede wszystkim dokładniej przewidzieć długość cyklu życia baterii w urządzeniu. Wiele modeli UPS posiada również funkcję dostosowania. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie liczby uciążliwych przesiadek na zasilanie bateryjne, które niepotrzebnie zmniejszają pojemność baterii.

4. Konserwacja

W bateriach UPS nie ma potrzeby wymiany płynu. Jednak wymagają one pewnych okresowych zabiegów konserwacyjnych. Dlatego też należy pamiętać o wizualnej inspekcji urządzenia pod kątem jego czystości i usuwania innych zabrudzeń, jak np. kurz czy odpady. Baterie, z których wydobywa się płyn lub w sposób nienaturalny zwiększyły swoją objętość, należy niezwłocznie zutylizować i wymienić.

5. Przechowywanie baterii

Aby uniknąć przestojów w pracy baterii, wielu użytkowników UPS dokonuje zakupu baterii zastępczych z wyprzedzeniem. Należy jednak pamiętać, żeby przechowywane baterie zapasowe ładować co 6 miesięcy. W przeciwnym wypadku utracą one część swej pojemności znamionowej w ciągu 18 do 30 miesięcy.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowy sterownik Game Ready już dostępny
16 sierpnia 2017
Firma NVIDIA opublikowała sterownik Game Ready dedykowany grze Agents of Mayhem. Nowe oprogramowanie posiada również optymalizacje dla gier...

Przenośny dysk Samsung SSD T5
16 sierpnia 2017
Firma Samsung Electronics wprowadziła na rynek Samsung Portable SSD T5 – najnowszy przenośny dysk półprzewodnikowy (PSSD), który wyznacza...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto