A A A

60 nowych sputników poleciało w kosmos

23 kwietnia 2020, 14:10
Migające na niebie światełka, widziane w tym tygodniu również nad Polską, to kolejne wystrzelone na orbitę okołoziemską satelity Starlink.
60 nowych sputników poleciało w kosmos

Obecnie nad Ziemią krąży już 422 sputników należących do firmy SpaceX.

Firma lotnicza, która projektuje, produkuje i uruchamia rakiety i statki kosmiczne, kontynuuje swój projekt mający na celu zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu w każdym zakątku ziemi. W tym celu musi umieścić w kosmosie odpowiednią liczbę orbiterów, które pozwolą na korzystanie z sieci o dużej przepustowości.

Po wystrzeleniu ostatniej partii 60 satelitów nad naszymi głowami krąży ich już 422, choć dwa najstarsze będą niedługo wycofywane.

 

Internet w każdym domu

SpaceX, największy prywatny operator satelitarny, realizuje swoje plany pomimo globalnego kryzysu. Wystrzelone 22 kwietnia br. sputniki były już czwartą grupą urządzeń, która poleciała w kosmos w tym roku (poprzednie wystartowały 18 marca br.).

Dzięki orbiterom Starlink satelitarny szkielet sieci szerokopasmowej dostępny będzie jeszcze w tym roku w Kanadzie i północnej części Stanów Zjednoczonych. W przyszłym roku sieć powinna już obejmować znaczną część świata, ale będzie to wymagało większej liczby statków kosmicznych.

Według danych firmy jest ona w stanie wystrzelić i utrzymywać na orbicie od 12 do 42 tys. małych satelitów. Ostateczna ich liczba zależeć będzie od wymagań sieci i jej wydajności.

 

Orbiter zasłania gwiazdy

Na latające nisko nad ziemią sputniki narzekają astronomowie, twierdząc, że wytwarzają one zbyt dużo światła, przez co zakłócają obserwację nocnego nieba i utrudniają badania. Głosy te nasiliły się po ostatnim, doskonale widocznym gołym okiem, spektaklu lecących satelitów Starlink, które dawały mocny poblask. Elon Musk, założyciel SpaceX i jednocześnie szef firmy, tłumaczył, że tak jasne światło było spowodowane ustawianiem paneli słonecznych w czasie startu. Poza tym utrzymuje, że jego satelity są teraz obłożone specjalną, czarną pianką, która w większym stopniu pochłania światło.

fot. PIRO4D – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto