A A A

80 proc użytkowników portali społecznościowych rozważa zrezygnowanie z nich

2 stycznia 2017, 11:30
Ogromna większość osób jest skłonna porzucić portale społecznościowe, ponieważ uważa je za stratę czasu - wynika z analizy Kaspersky Lab. Do dalszego korzystania z tych serwisów skłania użytkowników obawa przed utratą swoich cyfrowych wspomnień i kontaktu ze znajomymi.
80 proc użytkowników portali społecznościowych rozważa zrezygnowanie z nich

Chęć utrzymania kontaktu ze znajomymi i obawa utraty informacji to poważne argumenty, jednak Kaspersky Lab pracuje nad rozwiązaniem, które pomoże ludziom zachować swoje cyfrowe wspomnienia. Powstająca aplikacja o nazwie FFForget pozwoli stworzyć kopię zapasową wszystkich wspomnień z użytkowanych portali społecznościowych i przechowywać ją w bezpiecznym, zaszyfrowanym magazynie. Aplikacja umożliwi opuszczenie dowolnego portalu społecznościowego, bez utraty jakichkolwiek udostępnionych tam informacji.

Wcześniejsze badanie ujawniło silną tendencję wśród ludzi do wykorzystywania urządzeń cyfrowych jako swego rodzaju „zewnętrznej pamięci". Wykazano również, że użytkownicy nie mogą oprzeć się potrzebie sprawdzania na swoim telefonie, czy coś nowego pojawiło się na czacie lub czy ktoś uaktualnił swój status na portalu. Jednak z najnowszej ankiety wynika, że użytkownicy są w rzeczywistości samokrytyczni i świadomi swojego uzależnienia - 39 proc. respondentów przyznało, że marnuje swój czas na portalach społecznościowych. Prawie 78 proc. stwierdziło nawet, że rozważało już całkowite zrezygnowanie z portali społecznościowych.

Mimo chęci porzucenia portali społecznościowych użytkownicy czują się zmuszeni pozostać na nich. Ogromna większość (62 proc.) uważa, że straciłaby kontakt ze swoimi znajomymi, gdyby przestała korzystać z portali społecznościowych. 21 procent respondentów w mniejszym stopniu niepokoiło się możliwością utraty znajomych, za to obawiało się, że po opuszczeniu portalu społecznościowego nie będzie można odzyskać swoich cyfrowych wspomnień, takich jak zdjęcia i filmy.

„Portale społecznościowe mogą dawać korzyści lub stanowić zagrożenie. Jeśli dają korzyści - wszystko jest w porządku. Uważamy, że każdy ma prawo swobodnie decydować o tym, z jakiej platformy chce korzystać, a jaką opuścić. Prawdziwa wolność cyfrowa nie polega na konieczności czynienia wyrzeczeń. Chcemy, aby ludzie odzyskali poczucie kontroli, mogąc zawsze posiadać zaszyfrowaną kopię wszystkich swoich cyfrowych wspomnień" - powiedział Jewgienij Czereszniew, dyrektor działu odpowiedzialnego za media społecznościowe, Kaspersky Lab. „Poprzez FFForget chcemy oferować rozwiązanie, które sprawia, że ludzie nie obawiają się utraty wspomnień na skutek uszkodzenia konta czy ataków hakerskich. A co najważniejsze - osoby korzystające z tej aplikacji zyskają możliwość porzucenia dowolnego portalu społecznościowego w każdym momencie bez utraty tego, co stanowi ich własność - życia cyfrowego".

Premiera aplikacji FFForget została zaplanowana na 2017 rok. Zainteresowani użytkownicy mogą zarejestrować się na stronie ffforget.kaspersky.com, aby przekazać informacje zwrotne i mieć wpływ na funkcjonalność aplikacji. Osoby, które dokonają rejestracji, będą również na bieżąco otrzymywać wszelkie informacje na temat aplikacji oraz wczesny dostęp do publicznej wersji beta, gdy będzie dostępna


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
26 stycznia 2017, 11:14
~Anonim napisał(a): Witam! W sumie nie dziwię się. Rejestrując się na portalach społecznościowych „sprzedajemy” całych siebie (swoje imię, nazwisko, lokalizację, zdjęcia), a potem to idzie dalej w świat i nie wiadomo w czyje ręce trafi :oczy: . Ale osoby, które się tam też rejestrują, sprzedają swoje dane świadomie. W regulaminach jest to wyraźnie napisane. Co więcej, nawet po usunięciu konta, np taki facebook nie usuwa danych po Tobie i nie możesz tego zażądać, gdyż w regulaminie również jest zapisane, że dane, które facebook o Tobie zbierze są własnością facebooka, a nie Twoją. Więc tak naprawdę, np rejestrując się tam, nie ma znaczenia czy konto usuniesz, czy nie. lactoral napisał(a): Największym dnem jest FB i głupota użytkowników tego portalu. To zależy. Dla mnie facebook jest dość praktyczny, korzystam z niego do rezerwowania miejsc w knajpie, dopytuję się, czy w sklepach jest nowa dostawa czegoś, na co czekam. Jest naprawdę wiele tego typu opcji. To, że cześć ludzi głupieje przy nim, nie znaczy, że sam portal jest dnem sam w sobie. To Ci ludzie to powodują, ale nie każdy głupieje przy fejsie.
lactoral
lactoral
25 stycznia 2017, 23:51
Największym dnem jest FB i głupota użytkowników tego portalu.
avatar
~Anonim
25 stycznia 2017, 17:04
Witam! W sumie nie dziwię się. Rejestrując się na portalach społecznościowych „sprzedajemy” całych siebie (swoje imię, nazwisko, lokalizację, zdjęcia), a potem to idzie dalej w świat i nie wiadomo w czyje ręce trafi :oczy: .
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto