A A A

AI pomaga wykrywać nowotwory

2 stycznia 2020, 08:50
Wydział Google Health opublikował raport na temat zastosowania sztucznej inteligencji do interpretacji wyników badań.
AI pomaga wykrywać nowotwory

Wykrywanie raka piersi odbywa się obecnie z wykorzystaniem mammografii. Analizowanie otrzymanych w jej wyniku zdjęć nie jest jednak rzeczą łatwą nawet dla ekspertów. Błędy w interpretacji mogą prowadzić do opóźnień w wykrywaniu i leczeniu nowotworu, niepotrzebnego stresu u pacjentów i większego obciążenia pracą radiologów.

Firma Google opublikowała wstępne wyniki eksperymentu polegającego na użyciu sztucznej inteligencji w celu zinterpretowania obrazów rentgenowskich wykorzystywanych przy wykrywaniu raka piersi. Podczas szkolenia systemu AI wykorzystano anonimizowane zdjęcia mammograficzne 76 tysięcy pacjentek z Wielkiej Brytanii i 15 tysięcy kobiet ze Stanów Zjednoczonych.

Po zakończeniu szkolenia rozpoczęto próby zinterpretowania nowych, nieopisanych jeszcze zdjęć; rezultaty osiągnięte przez sztuczną inteligencję porównano z wynikami podanymi przez specjalistów. Okazało się, że dzięki AI liczba fałszywych pozytywnych diagnoz raka piersi zmniejszyła się o 5,7% w przypadku pacjentek z USA i o 1,2% dla kobiet z Wielkiej Brytanii. Z kolei odsetek zignorowanych objawów choroby spadł – odpowiednio – o 9,4% i 2,7%.

Przedstawiciele działu Google Health podkreślają, że system AI nie miał wglądu w wyniki poprzednich badań pacjentek (dostęp do nich mieli natomiast lekarze), a okazał się bardziej skuteczny od wszystkich diagnostów uczestniczących w eksperymencie.

fot. Google


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto