A A A

AMD XConnect - technologia dla graczy korzystających z laptopów

11 marca 2016, 07:00
Firma AMD wprowadziła dziś rozwiązanie, które zupełnie zmienia oblicze grania na laptopach i komputerach 2-w-1. Dzięki technologii AMD XConnect laptopy będą mogły być podłączane do zewnętrznych stacji dokujących, w których można wykorzystać nawet najszybsze karty graficzne.
AMD XConnect - technologia dla graczy korzystających z laptopów

To kolejne po Mantle, FreeSync, HBM i GPUOpen rozwiązanie AMD, które może znacząco zmienić sytuację na rynku sprawiając, że:

- Gracze korzystający z laptopów nie będą już skazani na drogie, ciężkie i duże modele gamingowe, których wydajność wciąż jest niższa od komputerów stacjonarnych - do grania wystarczy bowiem nawet Ultrabook ze zintegrowaną kartą graficzną, o ile podłączy się do niego stację zgodną z AMD XConnect;

- Grający na laptopach mogą zyskać wydajność w grach typową dla komputerów stacjonarnych;

- Grający na laptopach będę mogli wymieniać karty graficzne na wydajniejsze;

- Laptopy staną się gotowe do obsługi systemów wirtualnej rzeczywistości i zaoferują wydajność w grach wystarczającą do rozrywki w 4K i ponad 100 kl./s w topowych grach, w tym na monitorach obsługujących AMD FreeSync;

- Stacje dokujące będą mogły mieć rozmaite formy - małe z mobilnymi kartami graficznymi, jak i duże z pełnowymiarowymi, mocniejszymi i zarazem tańszymi kartami graficznymi;

- Producenci laptopów nie stracą, lecz będą mogli oferować większe portfolio produktowe o bardziej uniwersalnych możliwościach.

AMD XConnect ta przede wszystkim rezultat ponad 8 miesięcy wspólnych prac z firmami Razer i Intel. Nośnikiem dla technologii będzie bowiem interfejs Thunderbolt 3, co oznacza, że AMD XConnect nie jest ograniczone do żadnej z platform sprzętowych. Wystarczy, że komputer będzie miał certyfikowane złącze Thunderbolt 3 z aktualnym firmwarem, aktualnym Windows 10, będzie miał aktywną funkcję Thunderbolt eGFX oraz zainstalowany sterownik Radeon Software 16.3 lub nowszy. W praktyce zgodne laptopy będą oznaczane zapewne w sposób analogiczny do monitorów obsługujących AMD FreeSync, czyli poprzez etykietę AMD XConnect i konsument nie będzie musiał sprawdzać wersji poszczególnych składników. Samo uruchomienie technologii sprowadza się do podłączenia stacji do laptopa - sterownik AMD sam wykryje i uruchomi sprzęt. AMD XConnect działa zarówno przy korzystaniu z ekranu laptopa, jak i zewnętrznych wyświetlaczy.

Pierwszym laptopem zgodnym z AMD XConnect jest Razer Blade Stealth ze stacją Razer Core.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto