A A A

AMD opublikował sterownik FidelityFX Super Resolution

23 czerwca 2021, 15:00
Firma odpowiada w ten sposób na technologię DLSS autorstwa Nvidii.
AMD opublikował sterownik FidelityFX Super Resolution

Wreszcie jakaś konkurencja

Technologia DLSS opracowana przez Nvidię znacząco zwiększyła swego czasu wydajność kart, zwłaszcza przy włączonym ray tracingu. Narzędzie działa w ten sposób, że GPU w rzeczywistości renderuje obraz w niższej rozdzielczości (co pozwala zaoszczędzić moc), a następnie dokonuje jego rekonstrukcji i poprawia jakość z pomocą sztucznej inteligencji. Przez brak podobnego narzędzia, układy AMD w praktyce nie miały więc szans konkurować z Nvidią.

Firma w końcu zaprezentowała jednak wynalazek, który pomoże im skrócić dystans do rywala. FidelityFX Super Resolution to nic innego jak autorska wersja DLSS, tyle że zgodna z grami wydanymi przy wsparciu AMD. Może ona przynieść zysk także użytkownikom podzespołów Nvidii. By skorzystać z nowej technologii, wystarczy pobrać aktualizację sterowników GPU. AMD zapewnia, że narzędzie już teraz jest wspierane przez 100 różnych kart i procesorów.

 

To samo pod inną nazwą

W praktyce oznacza to, że nowy sterownik przyniesie w niektórych grach poprawę wydajności również na kartach Nvidii. Jako jeden z przykładów podano Godfalla, gdzie włączenie FidelityFX przyniosło o 41% lepszą wydajność w systemie z GTX 1060 przy rozdzielczości 1440p i najwyższych ustawieniach detali (bez RT). W przypadku Radeona RX 6800 XT, sterownik zapewni nawet 49 FPS w ustawieniach natywnych, dla rozdzielczości 4K i włączonego RT. Zdaniem producenta technologia zastosowana w niektórych grach podwoi liczbę wyświetlanych na sekundę klatek.

Baza gier wspierających autorskie rozwiązanie AMD jest obecnie skromna (zaledwie siedem pozycji), ale firma zapowiada, że będzie się ona rozrastać się w kolejnych miesiącach. Microsoft potwierdził, że FidelityFX będzie wspierane przez Xboksa Series X/S, który bazuje na autorskich chipach AMD. Koncern Sony nie wydał jeszcze oświadczenia w tej sprawie.

fot. AMD


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Twitter proponuje ugodę
21 września 2021
Portal jest skłonny zapłacić wprowadzonym w błąd inwestorom ponad 800 milionów dolarów.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto