A A A

AMD prezentuje kartę Instinct MI100

18 listopada 2020, 13:20
To GPU przeznaczone dla jednostek serwerowych.
AMD prezentuje kartę Instinct MI100

Do zastosowań profesjonalnych

AMD określa swoją nową jednostkę jako najszybsze GPU, jakie kiedykolwiek powstało na potrzeby rynku HPC. Mowa tu o wyspecjalizowanych ekosystemach służących do obliczeń serwerowych. To karta stworzona na bazie architektury CDNA, wyposażona w 120 rdzeni CU (o połowę więcej, niż w najbardziej zaawansowanych konstrukcjach gamingowych firmy) i 7680 procesorów strumieniowych. Karta bazuje na zegarze 1502.

 

Szybka i precyzyjna

Moc jest zależna od typu obliczeń. Dla połowicznej precyzji może wynieść aż 184,6 TFLOPS, w przypadku pojedynczej precyzji 23,1 TFLOPS  oraz 46,1 TFLOPS dla połowicznej precyzji ze wsparciem technologii macierzy. W przypadku obliczeń podwójnej precyzji moc sięga natomiast 11,5 TFLOPS. W takim zastosowaniu karta wyraźnie wygrywa z lepszą w pozostałych zastosowaniach, zapowiedzianą ostatnio konstrukcją A100 Nvidii (9,7 TFLOPS dla podwójnej precyzji). Ma też niższe TDP, wynoszące 300 W (w przypadku A100 jest to 400 W).

Do tego Instinct MI100 oferuje 32 GB pamięci typu HBM2, zapewniającą przepustowość 1,2 TB/s dzięki magistrali 4096-bit. Wyposażona jest też w złącze PCIE 4.0 x16. Sprzęt z pewnością nie będzie tani. Na ogłoszenie ceny oraz daty premiery trzeba jednak jeszcze trochę poczekać.

fot. AMD


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto