A A A

Ada Lovelace

14 października 2021, 09:00
Wspominamy pierwszą na świecie programistkę.
Ada Lovelace

10 grudnia 1815 roku urodziła się Ada Lovelace – a raczej Augusta Ada Byron (po mężu King), hrabina Lovelace, córka poety, lorda Byrona – i pierwsza na świecie programistka. Na dobre 100 lat przed tym, kiedy skonstruowano maszynę, którą możemy nazwać komputerem, nasza bohaterka przedstawiła ciąg instrukcji składających się na program komputerowy.

Ada od dzieciństwa wykazywała się wielkimi zdolnościami matematycznymi: będąc nastolatką opanowała większość podstawowych zagadnień rachunku różniczkowego i całkowego. Mając 18 lat spotkała Charlesa Babbage'a i zachwyciła się jego projektem maszyny różnicowej.

Konstruktor przez wiele lat bezskutecznie stukał do rozmaitych drzwi w poszukiwaniu prywatnych sponsorów umożliwiających mu zbudowanie owego urządzenia. W 1841 roku wystąpił nawet na Kongresie Naukowców Włoskich w Turynie, gdzie przedstawił swoje przemyślenia na temat maszyny różnicowej. Jednym ze słuchaczy wykładu był późniejszy premier Włoch, inżynier Luigi Federico Menabrea, który opublikował artykuł z opisem maszyny analitycznej.

Ada Lovelace postanowiła zapoznać z tekstem Brytyjczyków na łamach „Scientific Memoirs", czyli książkowego kompendium, wydawanego w Anglii w latach 1837–1852 i zawierającego co ciekawsze referaty naukowców spoza Zjednoczonego Królestwa. W tym celu przetłumaczyła artykuł na język angielski. A jej „Uwagi od tłumacza" (ukrytego skromnie za niezdradzającymi płci inicjałami A. A. L.) były dwa razy dłuższe niż tekst, którego dotyczyły.

W jednym z załączników, pokazując, jak maszyna analityczna Babbage'a mogłaby generować liczby Bernoulliego, Lovelace zamieściła obszerny diagram przedstawiający sekwencję ponumerowanych i opatrzonych komentarzami instrukcji, dzięki którym urządzenia wykona zlecone zadanie. Wśród rozkazów da się wyróżnić takie elementy jak podprogramy wykonujące powtarzające się ciągi działań, do których można powracać z poziomu programu głównego, oraz zagnieżdżone w nich pętle rekurencyjne itd. Wedle opinii uczonych był to pierwszy na świecie kompletny program komputerowy!

Ada Lovelace zmarła w roku 1852, mając zaledwie 36 lat.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto