A A A

Adobe integruje tablety ze swoim oprogramowaniem

11 kwietnia 2011, 12:33
Adobe integruje tablety ze swoim oprogramowaniem

Firma Adobe zaprezentowała pakiet Software Development Kit (SDK) zapraszając programistów na całym świecie do opracowywania aplikacji mobilnych i tabletowych, które interaktywnie współpracują z oprogramowaniem Adobe Photoshop CS5 i Photoshop CS5 Extended.

Za pomocą tego pakietu SDK firma Adobe opracowała na początek trzy powiązane z oprogramowaniem Photoshop CS5 aplikacje na Apple iPad: Adobe Color Lava for Photoshop, Adobe Eazel for Photoshop i Adobe Nav for Photoshop. Aplikacje te umożliwiają użytkownikom tworzenie niestandardowych próbek kolorów, malowanie oraz sterowanie popularnymi narzędziami programu Photoshop z tabletów. „Nasze badania wykazują, że tablety upowszechniają się wśród twórców szybciej niż w innych grupach użytkowników. Słyszymy też wyraźnie, że chcą oni używać tych urządzeń do komunikowania się z oprogramowaniem Photoshop, które jest ich najważniejszym narzędziem pracy” — powiedział John Loiacono, wiceprezes i dyrektor działu rozwiązań w dziedzinie multimediów cyfrowych w firmie Adobe. „Zaprezentowane aplikacje pokazują tylko niektóre możliwości wykorzystania tabletów do twórczej współpracy z programem Photoshop. W ciągu kilku najbliższych miesięcy prężna społeczność programistów olśni nas wieloma nowatorskimi aplikacjami, które jeszcze bardziej zintegrują tablety z procesami twórczymi”.

Adobe Color Lava umożliwia profesjonalnym twórcom mieszanie kolorów oraz tworzenie niestandardowych kolorowych próbek i motywów na urządzeniu iPad, a następnie wysyłanie ich z powrotem do programu Photoshop. Aplikacja Adobe Eazel, która wykorzystuje najnowsze technologie malowania, umożliwia artystom tworzenie palcami bogatych, realistycznych obrazów oraz wprowadza nowy rodzaj interakcji między farbami „mokrymi” i „suchymi”. Obrazy te można następnie integrować bezpośrednio w programie Photoshop CS5 jako elementy kompozycji lub w celu dalszego opracowania. Z kolei Adobe Nav zwiększa efektywność przepływu pracy umożliwiając użytkownikom urządzeń iPad wybór narzędzi programu Photoshop i sterowanie nimi, dostosowywanie paska narzędzi, przeglądanie i powiększanie nawet 200 otwartych plików lub łatwe tworzenie nowych plików. Wszystkie trzy aplikacje wykorzystują ekran dotykowy tabletu iPad umożliwiając pełne realizowanie zdolności twórczych w podróży. Pierwsze aplikacje zostały opracowane na tablety iPad i iOS, ale pakiet SDK umożliwia także tworzenia aplikacji na inne urządzenia, takie jak Android i BlackBerry.

Dzięki SDK programiści będą mieć szeroki dostęp do funkcji programu Photoshop oraz możliwość wprowadzania innowacji i tworzenia nowych aplikacji lub dodawania funkcji w dotychczasowych aplikacjach. Firma Adobe nawiązała już współpracę z wieloma programistami w celu włączenia tabletów i innych urządzeń w procesy twórcze i udostępnienia użytkownikom programu Photoshop nowych, przełomowych metod pracy.

Aktualni użytkownicy oprogramowania Photoshop CS5 mogą sprawdzić zalety połączenia z urządzeniami pobierając i instalując bezpłatną wstawkę dostępną w serwisie Adobe.com lub przez Adobe Application Manager, poczynając od 3 maja 2011 roku. Aplikacje Adobe Color Lava, Adobe Eazel i Adobe Nav do programu Photoshop będą również dostępne oddzielnie od 3 maja 2011 roku w sklepie iTunes App Store.


Krzysztof Gudowski / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościNowy patent Samsunga
8 kwietnia 2020
Koreański producent opatentował ekran, w którym zaokrąglone są wszystkie cztery boki.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto