A A A

AI oceni, czy kot odczuwa ból

28 lipca 2021, 14:40
Użytkownicy iOS-a mogą zainstalować na telefonach specjalną aplikację.
AI oceni, czy kot odczuwa ból

Dla kociarzy

Każdy opiekun kota prawdopodobnie miał kiedyś problem z określeniem, czy zwierzę jest chore lub cierpi – koty to bardzo skryte zwierzęta i zupełnie inaczej okazują, że odczuwają ból niż np. psy. Kanadyjska firma Sylvester.ai zaprezentowała aplikację Tably, która może pomóc kociarzom. Korzystając z kamery smartfona, Tably oceni, czy kot odczuwa ból. Miche Priest z Sylvester.ai tłumaczy, że sztuczna inteligencja w aplikacji została rozwinięta dzięki uczeniu maszynowemu i analizie wielu zdjęć kotów.

Aplikacja weźmie pod uwagę m.in. ułożenie głowy i uszu, zwężenie oczu, napięcie pyska i wąsy, a następnie oceni je zgodnie z kryteriami tzw. Feline Grimace Scale (FGS) – skali pomagającej oszacować cierpienie kota. Według badań z 2019 r., FGS jest rzetelnym i godnym zaufania narzędziem do oceny ból odczuwanego przez zwierzę.

 

Pomoc w leczeniu

Tably może pomóc również mniej doświadczonym weterynarzom, którzy nie nabrali jeszcze wprawy i intuicji, by samodzielnie stwierdzić, czy ich pacjent cierpi. Niestety aplikacja ma również mankamenty - jak wskazują weterynarze, do jednoznacznego zawyrokowania, czy kot odczuwa ból, trzeba zwrócić uwagę również na jego mowę ciała i zmianę zwyczajów (np. żywieniowych). Diagnoza wydana przez Tably opiera się jedynie na wyglądzie pyszczka zwierzęcia i dlatego nie zawsze jest miarodajna.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto