A A A

Aktualizacja sprawi, że procesory Intela będą wolniejsze?

3 stycznia 2018, 14:10
Właśnie co odkryta luka w zabezpieczeniach procesora Intela może doprowadzić do spowolnienia komputera. Powód? Wymagana jest jak najszybsza aktualizacja systemu operacyjnego, która może wiązać się ze zmniejszeniem mocy procesora.
Aktualizacja sprawi, że procesory Intela będą wolniejsze?

Odkryta luka zabezpieczeń w produkowanych przez Intela od ponad 10 lat procesorach wymaga szybkiej aktualizacji kernela systemów operacyjnych Windows, Linux i Mac OS. Następstwem update'u będzie spowolnienie pracy procesora. Jak duże? Wszystko zależy od mocy obliczeniowej procesora - czym nowszy, i szybszy, tym mniejsze spowolnienie. Problem dotknie zatem każdego, zaktualizowanego komputera z procesorem marki Intel. Dotyczy to również stacji roboczych i urządzeń odpowiedzialnych za m.in. przetwarzanie danych w chmurze.

Firma AMD twierdzi, że produkowane przez nią procesory nie posiadają opisywanej wady, zatem aktualizacja nie będzie konieczna. Albo nie będzie wiązała się ze spadkiem prędkości działania. Błąd zawierają natomiast procesory na bazie architektury AMD - nie wiadomo jednak, czy aktualizacja wpłynie na prędkość działania komputerów.

Luka nie została dokładnie opisana - ze względów bezpieczeństwa. Wiemy, że cyberprzestępcy mogliby ją wykorzystać do odczytania danych przechowywanych w kernelu systemu, w tym m.in. niektórych z naszych haseł.

Czekamy na oficjalny komentarz Intela.

 


PC Format
Tagi: Intel
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
4 stycznia 2018, 21:14
Nie dotyczy Ciebie, bo wydajność spada w specyficznych operacjach, których na sto procent nie wykonujesz. To, że Twój procesor również spowolni nie znaczy, że odczujesz to, bo Ty tego nie odczujesz.
avatar
~Anonim
4 stycznia 2018, 18:35
ptrick: Czy dotyczy, czy nie dotyczy mnie - tego nie wiem na pewno :oczy: . W końcu - zarówno w laptopie ("Lenovo G580AH") jak i w tablecie ("Lenovo MIIX300-10IBY") mam procesor od "Intela". Poza tym... Z tą wymianą na procesory konkurencji miałem na myśli głównie prywatnych (domowych) użytkowników, a nie firmy.
ptrick
ptrick
4 stycznia 2018, 18:05
Uwielbiam Twoje podejście do tego typu klientów. Dawidzie, daj pieniądze na zmianę. Firmy inwestuję kupę pieniędzy na sprzęt, który być może nagle straci na wydajności kilkadziesiąt %. Kolejny przykład, że Intel od lat penetruje klientów w tyłek, bo o tej luce wiedział od dawna, mówiąc o niej, że to "zestaw metod badawczych niepozwalających na uszkodzenie lub skasowanie danych". Fakt, może w przypadku Twoim wpływ na wydajność jest zerowym, ale są osoby które nawet prywatnie korzystają z narzędzi, które znacznie spowolnią przez podejście Intela. Gdyby problem w jakiś sposób dotknął Ciebie, to byłbyś przeogromnie oburzony tą sprawą, ale że Ciebie nie dotyczy, to stwierdzasz "niech sobie wymienią". Aż szkoda, że nie dotyczy to Ciebie.
avatar
~Anonim
4 stycznia 2018, 11:17
Witam! Podobno "Microsoft" już wydał stosowną łatkę: [spoiler] [quote] Firma przyspieszyła wydanie łatki. Wczoraj sieć obiegła informacja o poważnej luce w procesorach Intela, która może się przyczynić do wycieku danych. Błąd jest na tyle zaawansowany, że jego naprawa nie jest możliwa poprzez wydanie prostej aktualizacji firmware’u. Zamiast tego należało przebudować strukturę systemów operacyjnych. Początkowo Microsoft miał wydać aktualizację łatającą tę lukę w ramach Patch Tuesday. Ze względu na powagę sytuacji postanowiono jednak udostępnić stosowne pliki nieco szybciej. [...] Źródło: http://www.instalki.pl/aktualnosci/software/29497-microsoft-lata-krytyczna-luke-procesorow.html [/quote] [/spoiler] Poza tym... Jak komuś przeszkadza spowolnienie procesora, zawsze może sobie wymienić procesor na jakiś od konkurencji (np. "AMD") :jezor: .
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto