A A A

Akuszerki informatyzacji w Polsce

17 lipca 2020, 11:00
Pasjonująca książka Karoliny Wasielewskiej „Cyfrodziewczyny” pokazuje kobiecą stronę rodzimej komputeryzacji.
Akuszerki informatyzacji w Polsce

Kobiety w rozwoju technologii

Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się dość niezwykła książka. „Cyfrodziewczyny" są owocem tytanicznej pracy autorki, Karoliny Wasielewskiej, nad historią aparatów matematycznych i techniki obliczeniowej w Polsce. Tak właśnie, bo na kilkuletnią kwerendę dotyczącą pionierskich czasów nadwiślańskiej i nadodrzańskiej komputeryzacji autorka spojrzała przez pryzmat płci pięknej.

Chyba po raz pierwszy ktoś ujął to zagadnienie z kobiecej strony, wydobywając na światło dzienne historie skazane za zapomnienie albo więzienie w domowych archiwach. Wasielewskiej udało się dać drugie życie bohaterkom pracującym m.in. w stołecznej Grupie Aparatów Matematycznych i Państwowym Instytucie Matematycznym czy Wrocławskich Zakładach Elektronicznych „Elwro”.

Z lektury książki dowiemy się, że wkład kobiet w powstanie i rozwój komputerów w naszym kraju był ogromny. Niezależnie od tego czy „Cyfrodziewczyny” zostały napisane z pozycji feministki, czy zrodziły się z potrzeby wypełnienia luki w historii rodzimej informatyzacji, przeczytać warto.


Adam Chabiński
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto