A A A

Algorytm porównuje dzieła sztuki

31 lipca 2020, 12:00
Naukowcy z MIT opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który widzi subtelne powiązania między dziełami artystów.
Algorytm porównuje dzieła sztuki

MosAIc analizuje obrazy

Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali system porównujący obrazy wystawiane w The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz Rijksmuseum w Amsterdamie. Algorytm nazywa się MosAIc i potrafi znaleźć trudne do zauważenia podobieństwa między dziełami sztuki (m.in. w kolorze, stylu, temacie czy przesłaniu).

Do wyszukiwania informacji zawartych w obrazie badacze wykorzystali nowy sposób – tzw. KNN Tree. System ten grupuje porównywane obrazy z muzeów w strukturę podobną do drzewa. U jego podstawy jest wybrany obraz, a każda gałąź reprezentuje konkretną cechę i dopasowane do niej prace.

 

Ukryte podobieństwa

MosAIc jest prosty w użyciu. Użytkownik „wprowadza" do systemu obraz, a algorytm wyszukuje podobne dzieła sztuki. W jednym z przykładów zaprezentowanych przez MIT algorytm połączył obraz Francisca de Zurbarana przedstawiający męczeństwo św Serapiona z pracą Jana Asselijna „Spłoszony łabędź". Ci dwaj artyści nigdy się nie spotkali; nawet nie wymieniali korespondencji. MosAIc  jednak wskazał wiele podobieństw w strukturze obrazów.

Naukowcy mają nadzieję, że prace rozpoczęte nad systemem MosAIc w przyszłości będzie można rozszerzyć na inne dziedziny, takie jak nauki humanistyczne, społeczne i medyczne.

fot. MIT


Dominika Gorgosz
Tagi: ciekawostki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto