A A A

Amerykanie sceptyczni wobec technologii rozpoznawania twarzy

17 sierpnia 2021, 07:00
System rozpoznawania twarzy szybko wkracza do sfery handlu detalicznego, ale wzbudza zarazem wątpliwości i obawy.
Amerykanie sceptyczni wobec technologii rozpoznawania twarzy

Zbyt inwazyjna nowinka

Z ankiety przeprowadzonej przez badającą opinie konsumentów firmę Piplsay wynika, że pomimo sprzeciwu wielu osób, systemy rozpoznawania twarzy są używane w sklepach detalicznych w całych Stanach Zjednoczonych.

W 2019 roku władze San Francisco zabroniły policji korzystania z tej technologii, a Unia Europejska w zeszłym roku wezwała do pięcioletniego zakazu jej używania. Tymczasem w USA kilku głównych sprzedawców detalicznych, w tym Lowe's, Albertsons i Macy's, stosuje mechanizmy rozpoznawania twarzy do wykrywania oszustw i kradzieży.

Badania mówią, że 60% Amerykanów nie zdaje sobie sprawy z używania tej technologii w sklepach detalicznych, 42% ją popiera, a 69% uważa, że punkty korzystające z systemu powinny informować o tym swoich klientów.

W ciągu ostatnich kilku lat branża detaliczna była świadkiem masowego przyjęcia technologii, które umożliwiają płynniejsze działanie i lepszą obsługę klienta. Wybuch pandemii koronawirusa jeszcze bardziej przyspieszył te zmiany, ponieważ detaliści borykają się z problemami związanymi z bezpieczeństwem i wygodą, takimi jak płatności zbliżeniowe i dystans społeczny.

Według firmy Piplsay, technologia rozpoznawania twarzy stoi obecnie w obliczu silnego sprzeciwu społeczeństwa amerykańskiego, ponieważ jest zbyt inwazyjna.

Uczestnicy ankiety uważają, że stosowanie jej przez sklepy takie jak Amazon Go (pozbawione kasjerów) ma sens, nie można tego powiedzieć jednak o sprzedawcach detalicznych – w ich przypadku mechanizmy biometryczne nie zapewniają klientom natychmiastowych korzyści.

fot. Pixabay


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Raport FTC na temat gromadzenia danych
24 października 2021
Dostawcy usług internetowych zbierają ogromną ilość szczegółowych danych na temat klientów – wynika z raportu Federalnej Komisji Handlu...

Drożeje Raspberry Pi
24 października 2021
Cena jednopłytkowego komputera Raspberry Pi wzrosła po raz pierwszy od czasu premiery

Taniej na platformie Google Play
24 października 2021
Nie wszystko drożeje. Koncern z Mountain View ogłosił obniżkę opłat dla autorów aplikacji rozpowszechnianych na zasadzie subskrypcji za...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto