A A A

Amerykański fiskus żąda danych biometrycznych

22 stycznia 2022, 10:00
Urząd podatkowy w USA będzie wymagał rejestracji w firmie zajmującej się rozpoznawaniem twarzy.
Amerykański fiskus żąda danych biometrycznych

W miarę postępu cyfryzacji skala inwigilacji obywatela pogłębia się

Jeśli jesteś obywatelem USA i rozliczasz się z tamtejszym fiskusem przez internet, od tegorocznego lata począwszy będziesz musiał zarejestrować się w zewnętrznej firmie, nawet jeśli już figurujesz na oficjalnym portalu urzędu.

Do podmiotu o nazwie ID.me zajmującym się weryfikacją tożsamości trzeba dostarczyć dowód tożsamości, kopię rachunku za media i swoje zdjęcie lub selfie wideo, wykonane kamerką internetową lub urządzeniem mobilnym.

Według rządowej agencji podatkowej (Internal Revenue Service) ID.me jest zaufanym dostawcą usług weryfikujących tożsamość. ID.me opracowała „Kartę praw do prywatności", w której informuje, że: „nie sprzedaj ani nie handluje danymi biometrycznymi, ani nie czerpie żadnych zysków ze sprzedaży, dzierżawy lub handlu danymi biometrycznymi".

Likwidujesz konto – dane zostają

Firma gromadzi dane biometryczne twarzy i głosu w celu weryfikacji tożsamości i na żądanie organów ścigania lub  rządowych może informacje te udostępnić, jeśli nie łamie to prawa.

Nawet po usunięciu konta ID.me może nadal przechowywać dane biometryczne przez kilka lat w zależności od „charakteru danych i odpowiednich prawnych lub operacyjnych potrzeb w zakresie przechowywania".

fot. Bacila – Vlad  Unsplash

 


Sebastian Nanasik
Tagi: inwigilacja
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto