A A A

Amerykańskie służby używają kontrowersyjnego systemu rozpoznawania twarzy

22 kwietnia 2021, 16:20
Ponad 50 organizacji sprzeciwia się korzystaniu z technologii Clearview AI przez organy ścigania w USA.
Amerykańskie służby używają kontrowersyjnego systemu rozpoznawania twarzy

Prawnie wątpliwy system rozpoznawania twarzy ma się dobrze

Organizacje dbające o ochronę prywatności wzywają w swoim liście Departament Bezpieczeństwa Krajowego (Department of Homeland Security, DHS) USA, by zaprzestał korzystania z Clearview AI. Specjalny rządowy resort DHS powstał po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku na World Trade Center i Pentagon. Teraz w swoich działaniach korzysta z kontrowersyjnej technologii, od lat budzącej wątpliwości w kwestii ochrony prywatności.

 

Publiczne problemy, prywatny system

Nadawcy listu podkreślają, że technologia rozpoznawania twarzy Clearview AI dostarczana jest przez prywatną firmę, a sposób pozyskania przez nią danych budzi poważne zastrzeżenia. Firma wykorzystała bowiem bez pozwolenia ponad trzy miliardy rekordów, w tym zdjęć, z portali społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy LinkedIn.

Program Clearview AI na podstawie zdjęcia danej osoby wyświetla strony internetowe, na których pojawia się jej twarz, oraz inne utrwalone jej wizerunki, np. z kamer monitoringu publicznego. To zaś pozwala łatwo ustalić miejsca pobytu i aktywności danej osoby.

 

Miażdżąca krytyka

Kontrowersje wokół Clearview AI wiążą się nie tylko z metodami pozyskania danych i zarzutami o naruszenie prywatności. W zeszłym roku odkryto, że firma ta ma liczne powiązania z osobami i ruchami skrajnie prawicowymi. Mimo wielu wątpliwości w USA wciąż z technologii Clearview AI korzysta wiele stanowych i federalnych organów ścigania. W styczniu tego roku, w czasie awantur na Kapitolu po wyborach prezydenckich, firma zarejestrowała wzrost użycia programu Clearview AI o 26 procent.

W związku z kontrowersjami wokół tego systemu z jego stosowania zrezygnowały służby w niektórych częściach USA. Analizą pozyskiwania danych przez Clearview AI zajęły się rządy Wielkiej Brytanii i Australii.
Zainteresowała się tym również Europejska Rada Ochrony Danych, która stwierdziła, że w świetle obecnego prawa UE trudno ustalić, czy korzystanie z Clearview AI przez organy ścigania w krajach unijnych byłoby z nim zgodne, jednak budzi to poważne wątpliwości związane z ochroną danych osobowych.

Teraz ponad 50 organizacji wzywa rząd USA do zaprzestania współpracy z Clearview AI. Wśród sygnatariuszy jest także organizacja ACLU, która w maju zeszłego roku wytoczyła pozew przeciw tej firmie, oskarżając ją o poważne naruszenia prywatności.

fot. Tumisu – Pixabay

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto