A A A

Amiga obchodzi trzydzieste urodziny

24 lipca 2015, 06:00
Trzydzieści lat temu, w lipcu 1985 roku firma Commodore zaprezentowała swój pierwszy mikrokomputer wielozadaniowy - Amiga 1000.
Amiga obchodzi trzydzieste urodziny

Urządzenie było wyposażone w innowacyjny na tamte czasy graficzny interfejs użytkownika, potężny procesor Motorola 68000 7,09 MHz oraz aż 256 KB pamięci RAM. Pomimo, że dzisiaj taka specyfikacja wzbudza jedynie śmiech to trzy dekady temu była to moc nie do osiągniecia przez konkurencyjne firmy.

Amiga 1000 w szybkim tempie zdobyła popularność, a marka Commodore nie osiadła na laurach i już po dwóch latach zaatakowała rynek jeszcze mocniej, przełomową Amigą 500. Był to komputer domowy o zamkniętej architekturze, z jednostką centralną zintegrowaną w jednej obudowie z klawiaturą i napędem dyskietek. Serce urządzenia stanowił procesor Motorola MC68000 z zegarem 7,16 MHz oraz 512 kB pamięci RAM. Amiga 500 zyskała sławę nie tylko dzięki jej bezkonkurecyjnym możliwościom ale też ogromnej ilości wydanych na nią gier. Gracze do dziś wspominają takie klasyki jak „Moonstone", „Cannon Fodder", „UFO: Enemy Unknown" czy „Lotus Turbo Challenge 2".

Gra "Moonstone" wydana w 1991 roku na platformę Amiga

W późniejszych latach firma Commodore wydała jeszcze kilka modelów komputerów m.in niewielką Amigę 600, Amigę 1200 (następcę modelu 500) oraz Amigę 4000 przeznaczoną do profesjonalnych zastosowań. Te jednak pomimo wielu ciekawych rozwiązań nie spełniły oczekiwań dotyczących sprzedaży. Rosnąca popularność komputerów IBM oraz wewnętrzne problemy firmy Commodore przyczyniły się do jej bankructwa w 1994 roku. Do dziś Amiga żyje jednak w sercach jej posiadaczy, a wydane na nią gry stały się już kultowe.

Foto : © Bill Bertram 2006


Krzysztof Mocek
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto