A A A

Android Pay oficjalnie ruszył w Polsce

17 listopada 2016, 11:00
Google uruchomiło w Polsce usługę Android Pay. Usługa daje posiadaczom kart możliwość łatwego płacenia telefonami różnych producentów z systemem operacyjnym Android, poprzez zbliżenie urządzenia do terminala płatniczego akceptującego transakcje kartą.
Android Pay oficjalnie ruszył w Polsce

Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej i drugim krajem w Europie, po Wielkiej Brytanii, gdzie usługa Google została wprowadzona na rynek. Aktualnie płatności Android Pay są dostępne w Polsce dla posiadaczy kart Mastercard wydanych przez Alior Bank (w tym również kart do rachunków w Kantorze Walutowym), T-Mobile Usługi Bankowe oraz Bank Zachodni WBK, a kolejne banki będą sukcesywnie udostępniały mobilny portfel cyfrowy Google.

"Nasza technologia, umożliwiająca korzystanie z Android Pay, zapewnia posiadaczom kart Mastercard wygodę i bezpieczeństwo. Cieszymy się, że to właśnie Polska jest drugim rynkiem w Europie, w którym Google udostępnia swoją usługę. Dzięki wysokiemu udziałowi rynkowemu systemu Android w Polsce i świetnie rozwiniętej infrastrukturze płatniczej, nasz kraj ma ogromny potencjał, by tę technologię szybko upowszechnić, tak, jak stało się to z płatnościami zbliżeniowymi" - powiedział Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Transakcje wykonane za pośrednictwem Android Pay wykorzystują technologię tzw. tokenizacji, którą realizuje usługa Mastercard Digital Enablement Service (MDES). Przygotowując urządzenie do realizacji płatności poprzez Android Pay, sieć Mastercard generuje cyfrowy "token", czyli numer, który pozwala na powiązanie urządzenia z kartą płatniczą. Token ten jest przechowywany w bezpieczny sposób w chmurze obliczeniowej. Ponieważ jest to numer inny niż karty płatniczej, z którą jest związany, dane karty nie są udostępniane sprzedawcy. Token jest też unikalny dla danego urządzenia, więc za jego pomocą nie można dokonać transakcji innym urządzeniem.

Android Pay - jak z niego skorzystać?

Aby skorzystać z Android Pay w Polsce, posiadacze kart Mastercard wydanych przez Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub Bank Zachodni WBK muszą pobrać ze sklepu Google Play, na telefon obsługujący technologię NFC z systemem operacyjnym Android w wersji 4.4 lub wyższej, aplikację Android Pay. Następnie, po rejestracji, należy dodać do aplikacji swoje karty debetowe i/lub kredytowe, aby płacić zbliżeniowo telefonem w jednym z 425 tys. terminali zbliżeniowych w Polsce oraz 6 mln na całym świecie, a wkrótce również w aplikacjach zakupowych. Podobnie, jak w wypadku zbliżeniowych kart płatniczych, przy transakcjach powyżej 50 zł należy podać PIN oryginalnej karty w terminalu płatniczym.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto