A A A

Aplikacja Facebooka ma łatwy dostęp do plików użytkownika

2 września 2019, 20:30
W aplikacji Facebooka odkryto mechanizm pozwalający aplikacji przeglądać dane w telefonach z Androidem.
Aplikacja Facebooka ma łatwy dostęp do plików użytkownika

Nie od dziś wiadomo, że Facebook na różne sposoby gromadzi informacje o swoich użytkownikach. W weekend światło dzienne ujrzały jednak informacje o Global Library Collector (GLC) – nieznanym wcześniej mechanizmie służącym do zdobywania danych. Oficjalnie jest to narzędzie do badania kompatybilności aplikacji i spójności systemu, co ma na celu dopasowanie działania aplikacji do systemu – tyle że przy okazji śledzi użytkowników.

Jak poinformowała Jane Manchun Wong w swoim tweecie, GLC zaszyte w aplikacji Facebooka na Androida w praktyce może bez ograniczeń skanować znajdujące się w pamięci urządzenia pliki i przesyłać zebrane z nich dane na serwer. Badaczka uspokaja, że są to głównie metadane związane z konfiguracją urządzenia. Tym niemniej mechanizm teoretycznie pozwala aplikacji na ominięcie zabezpieczeń i dostęp do innych plików.

Prawdopodobnie sytuacja dotyczy też Instagrama i komunikatora WhatsApp. Nie udało się jednak udowodnić, by z GLC wiązało się poważniejsze naruszenie prywatności. Sprawa dotyczy tylko aplikacji na Androida – podobny mechanizm nie został odkryty w wersji przeglądarkowej oraz przeznaczonej na iOS-a.

fot. TheDigitalWay, pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto