A A A

Aplikacja Zoom już nie przesyła danych Facebookowi

31 marca 2020, 09:45
Twórcy popularnego na iOS-ie komunikatora poprawili błąd i zwrócili przy tym uwagę na ciekawy problem.
Aplikacja Zoom już nie przesyła danych Facebookowi

W ostatnim czasie okazało się, że popularna aplikacja Zoom, często wykorzystywana do prowadzenia wideokonferencji na sprzętach Apple'a, bez wiedzy użytkownika dzieli się danymi telemetrycznymi z Facebookiem. O sprawie poinformowali eksperci z serwisu Motherboard, których uwagę zwrócił fakt, że Zoom używa Graph API, wykorzystywany do odczytywania i zapisywania danych przez Facebooka.

Okazało się, że podczas pracy na serwery portalu społecznościowego przesyłany jest zestaw danych telemetrycznych wraz z lokalizacją użytkownika. Co ciekawe, transmisja danych nie była zależna od posiadania konta w drugim serwisie. Zoom dzielił się równie ochoczo danymi użytkowników niekorzystających z Facebooka.

Ostatecznie twórcy aplikacji wydali łatkę, która zablokowała transmisję danych. Tłumaczą oni, że był to błąd wynikający z niewłaściwej implementacji funkcji pozwalającej logować się za pomocą konta na Facebooku. Jednocześnie wskazują, że wina leży po stronie wspomnianego Graph API, który samoistnie przekazuje serwisowi dane, a zablokowanie tej funkcji bywa dla programistów problematyczne.

Warto mieć to na uwadze za każdym razem, gdy chcemy zaoszczędzić czas i logujemy się w ten sposób do różnych serwisów. Jak jednak pokazuje przypadek Zooma, czasami nawet ostrożność nie wystarczy.

fot. Zoom Video Communications


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto