A A A

Aplikacja, która pokazuje ustawienie słońca

4 maja 2020, 17:30
Każdy fotograf wie, że najważniejsze dla dobrego ujęcia są światło i cień. Z pomocą w określeniu ich położenia przychodzi apka Helios PRO.
Aplikacja, która pokazuje ustawienie słońca

Aplikacja do lokalizacji słońca

Helios Pro jest świetną aplikacją dla fotografów – zarówno amatorów, jak i zaawansowanych użytkowników aparatów. Wprowadzić do niej można odpowiednie dane i za pomocą odpowiednich symulacji sprawdzić ustawienie słońca i rozmieszczenie cienia w danej lokalizacji bez konieczności wychodzenia z domu. W apce znaleźć można kilka trybów podglądu miejsca, do którego chcemy się udać na fotograficzne polowanie.

W widokach street view, map view i live view zobaczymy odpowiednio, jak wygląda wybrana lokalizacja w konkretnych godzinach w określonych warunkach pogodowych. Również w trybie śledzenia zmian na żywo. Słońce będące w ciągłym ruchu i poddające się atakom chmur potrafi bowiem nieźle zaskoczyć nawet wtedy, gdy rano zapowiadał się cudowny dzień.

 

Ustawienia słoneczne

Wykorzystująca kamerę w smartfonie aplikacja wskaże nam w trybie live view, z której strony będzie świecić słońce w  określonej lokalizacji w godzinach, które wpiszemy. W trybach street view i map view podgląd interesującego nas miejsca pojawi się niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Wystarczy zaznaczyć na mapie dane lokalizacji, którą wybraliśmy, i obejrzeć, jak wygląda o określonych porach rzut słońca.

W trybach 3d landscape oraz 3d buildings widać także przeszkody znajdujące się na drodze słońca padającego na wybraną przez nas lokalizację o określonych porach. W ten sposób dowiemy się, jak rozmieszczony będzie cień. Ponadto dzięki opcji rozmieszczenia trójwymiarowych modeli w apce można sprawdzić, jak będą się one prezentowały w danym momencie podczas faktycznego robienia zdjęcia.

 

Sesja pod chmurką

Oprócz trybów określających położenie słońca na niebie w danym momencie w aplikacji można znaleźć też satelitarny podgląd map uwzględniających zanieczyszczenie powietrza w danym miejscu. To dość istotna informacja dla profesjonalnych fotografów, którzy sesje muszą przeprowadzać w doskonałych warunkach, ściśle współgrających z wytycznymi lub założeniami twórcy.

Dzięki wszystkim trybom oraz dodatkowym opcjom fotografujący jest w stanie określić, czy wybrane miejsce w określonej porze będzie zasobne w odpowiednią ilość światła. Za te ułatwienia pracy należy zapłacić 140 zł w sklepie iOS.

fot. Chemical Wedding


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto